Тикал е една от най-популярните забележителности в Гватемала. Разположен в района на Петен, това е бил най-проспериращият град на класическия период на маите. Днес високите му пирамиди привличат посетители от цял свят.

Тези варовикови сгради, "завзети" от джунглата, са като от филм от поредицата за Индиана Джоунс и омайват туристите с много от все още неразкритите си тайни. Названието Тик'ал на езика на маите означава "място, където могат да се чуят гласовете на боговете". В йероглифите, издълбани в някои от пирамидите, се среща и по-старото име на града Яш-Мутул - "зелена приказка".

Акатенанго, Гватемала и всичко, което трябва да знаем преди да качим вулкана

Как се изкачва вулканът с най-невероятния изгрев

Всичко, което трябва да знаем, ако ще катерим Акатенанго в Гватемала и неговите 3.976 метра

Докато се разхождахме из древния град, от който лъха величието на една могъща империя, научихме много за цивилизацията на маите и огромната им сила преди хиляди години. Ще се опитаме в няколко интересни факта да пресъздадем възхищението, което изпитахме, докато бродим из пределите на града.

Джунглата на Гватемала

Снимка 420114

Източник: iStock

Национален парк Тикал е създаден през 1966 г. и е първата защитена зона в Гватемала. Намира се в северната част на страната, разположен дълбоко в една от най-големите дъждовни гори на Централна Америка.

Днес около границите на града в сърцето на джунглата все още можем да видим свободно да се разхождат носати мечета, по клоните на дърветата да скачат маймуни-паяци, а над нас в небето да се реят огромни фазани и токани. Някои от местните гидове дори твърдят, че са виждали ягуари. 

Тикал и Мезоамерика

Снимка 420115

Източник: iStock

Тикал е един от най-големите археологически обекти в Мезоамерика, които маите са владяли някога. Днес руините на техните царства се намират в Гватемала, Белиз, Салвадор, Хондурас и Мексико, но Тикал - със своята площ от 575.83 квадратни километра, е смятан за най-силният град от тяхната империя.

Тикал и ЮНЕСКО

Снимка 420116

Източник: iStock

Градът става част от световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1979 г. Тикал е и обявен и за обект на човешкото наследство, заради своето археологическо и екологично значение.

Столицата на маите

Снимка 420117

Източник: iStock

Тикал е бил "биещото сърце" на империята на маите и е управлявал по-голямата част от Мезоамерика политически, икономически и военно. До 600 г. на територията на града е имало дори спортен стадион, училище, болница и библиотека, пълна с хиляди книги. Днес са запазени само четири от книгите на маите.

Населението

Снимка 420111

Източник: iStock

Въпреки че не можем да сме напълно сигурни в точния брой на населението на Тикал, по време на класическия период на маите се смята, че то е било между 50 и 100 хиляди души. Повечето експерти са на мнение, че предполагаемия брой на населението като число е по-близо до 100 хиляди. Това пък прави Тикал един от най-големите градове на своето време.

Археологическо чудо

Снимка 420110

Източник: iStock

Сградите на Тикал са направени от варовик и представляват останки от кралски дворци, къщи, административни сгради, площадки и храмове. В града са разкрити няколко храма, като най-високият от тях е храм IV със своите 65 метра. От върха му се откриват невероятни гледки към целия национален парк.

Неразкрити тайни

Снимка 420113

Източник: iStock

След като съществува повече от хиляда години, Тикал внезапно е бил изоставен от маите. Как толкова голяма империя, процъфтявала толкова дълго, изведнъж е напусната доброволно от населението си? Този въпрос вълнува много изследователи в продължение на години.

Дори днес не знаем със сигурност какво води до обезлюдяването на града. Повечето учени го обясняват с настъпването на много голяма суша, която е принудила маите да потърсят ново място, където да се установят.

Тикал и "Междузвездни войни"

Снимка 420109

Източник: iStock

Мястото, където е снимана бунтовническата база, откъдето Люк Скайуокър излита, за да унищожи Звездата на смъртта в четвъртия филм от легендарната поредица "Междузвездни войни", се намира точно в дъждовните гори на Тикал.

Гватемала, кафето и защо непременно трябва да опитаме гватемалското кафе

Любов от първата глътка кафе

Гватемала и културата на кафето

Ако се изкачим на върха на храм IV, пред нас ще се открие не просто величествена гледка към останалите храмове в джунглата, която ни навява мисли за едно славно минало, но за миг ще се почувстваме и като част от невероятния фантастичен свят на Джордж Лукас.