Към настоящия момент населението на света е почти 7.8 милиарда души. А ново изследване на учени от University of Washington's School of Medicine ни дава прогноза как ще се променя това число в рамките на следващите няколко десетилетия.
През 2100 г. нашата планета ще бъде дом на 8.8 милиарда души, което е с около два милиарда по-малко в сравнение с предишни изчисления на ООН. Дотогава се очаква и в 183 от 195 страни по света да няма необходимия коефициент на плодовитост за поддържане на сегашното население.
Със средно 2.1 раждания на жена, повечето държави в света ще усетят сериозно намаляване на жителите си. В цели 34 пък, сред които Япония, Испания, Италия, Тайланд, Португалия, Южна Корея и Полша, се прогнозира спадът да е наполовина.
Източник: iStock
В Китай се очаква - от 1.4 милиарда души днес, след 80 години да има едва 730 милиона. Най-бързо топящите се народи ще са в Азия, Централна и Източна Европа.
За сметка на тези страни, населението на Субсахарска Африка, в която влизат 54 държави, се смята, че ще се утрои. Така малко по-малко от половината от цялостното население на планетата ще бъде от африкански произход до края на века.
Източник: iStock
Значителен ефект върху намаляването на раждаемостта и населението има по-лесният достъп на жените до образование и по-добре платени работни позиции. Така много повече от тях избират да гонят професионално развитие, отколкото да раждат повече деца. А имиграцията е тази, която може да компенсира до известна намалената раждаемост, най-вече в страни като САЩ, Канада и Австралия, предава BBC.
Друга сериозна заплаха - най-вече за икономиката и здравните системи, е фактът, че населението на планетата ще става все по-застаряващо. С увеличаването на продължителността на живота се смята, че през 2100 г. 2.37 милиарда души ще са над 65 години, в сравнение с 1.7 милиарда под 20-годишна възраст.
"Драматичните спадове" в населението в трудоспособна възраст ще се отрази най-вече на големи икономики и пазари, като Китай и Индия. Ще се стигне и до разместване на световните сили.