Когато говорим за своя въглероден отпечатък върху околната среда, за приноса си към замърсяването на въздуха, първо се сещаме за начина, по който се придвижваме, както и за отоплението, което използваме.
Но, оказва се, и редица други дейности от ежедневието са свързани с отделяне на парникови газове и влошаване на климатичната ситуация - дори и косвено. Според нов анализ на компанията Greenspector, дори на пръв поглед безобидното използване на смартфона всъщност не е въглеродно неутрално.
Употребата на устройствата, които са непрекъснато в ръцете ни, зависи от непрекъснатата работа на огромни инфраструктури, които имат все по-голяма принос за климатичните промени.
![Снимка 553867](https://webnews.bg/uploads/images/67/3867/553867/640x.jpg?_=1637161799)
Източник: iStock
Според изчисления на компанията, ежедневното използване на 10-те най-популярни социални мрежи се равнява на пътуването на малко над километър с кола, което е близо 400 км. годишно.
А според данни на друга компания - Statista, в света се използват повече от 15 милиарда мобилни устройства, което прави обхвата на това "дигитално замърсяване" наистина голям. И в него се включва както ефектът от непрекъснатата работа на мощните сървъри на интернет компаниите, така и постоянният глад за нови устройства и огромният отпадък, който създават потребителите, предава CNBC.
![Снимка 553869](https://webnews.bg/uploads/images/69/3869/553869/640x.jpg?_=1637161896)
Източник: iStock
5G технологията изисква използването на много повече енергия, а пред технологичните гиганти продължава да стои все по-наболелия проблем с превръщането на производството им в енергийно ефективно. От Apple например инвестират в системи за енергия от възобновяеми източници.
И ако този проблем на пръв поглед е нерешим, то не е съвсем така. Да ограничим използването на смартфона си изглежда е добра идея както за нас и здравето ни, така и за околната среда.
Защото докато скролваме в социалните мрежи надали се замисляме за онези огромни центрове за данни, които обработват и съхраняват всяко наше действие в социалните мрежи. Според изчисления, тези сървърни зали общо консумират повече от 200 тераватчаса електроенергия годишно, което е около 1% от световното потребление на електроенергия.
Spotlight
на 19.11.2021 в 02:21:54 #1Намерихме под вола теле!