В последните години Саудитска Арабия върви уверено по пътя на либерализацията и модернизацията, а стъпките в тази посока са все по-големи и амбициозни. И в основата на всичко това стои шейх Мохамед бин Салман.
Още през януари той обяви публично плановете за The Line - проект за няколко градски области, свързани от един общ "гръбнак". Той пък е част от друг, по-голям план - този за Neom, които трябва да се превърне в град на бъдещето за 500 милиарда долара, събрал в себе си технологии, забавление и още много.
По проект The Line е с дължина почти 170 км, ще се намира в пустинята, ще е свободен от коли и ще разчита на 100% възобновяема енергия. А сега вече булдозерите са на мястото, на което през 2024 г. трябва да се нанесат първите жители.
.@NEOM breaks ground on zero-carbon city, THE LINE. https://t.co/YyPD8Utmbh pic.twitter.com/ndAwvuk1en
— Blooloop (@Blooloop) November 1, 2021
Линейният град ще има три слоя, които вече са в процес на изграждане - повърхностен район за пешеходци и два подземни за инфраструктура и обществен транспорт. Строителството започва от двете крайни точки към центъра.
Една от основните трудности пред изпълнението на проекта е преминаването през планините на Северозападна Саудитска Арабия, където ще се прокопават дълги тунели. А обширният район, достигащ до Червено море, ще предложи на своите планирани милион жители свръх високоскоростен транзит и "решения за автономна мобилност".
THE LINE is the first major urban development in 150 years not designed around roads. An invisible layer of infrastructure will enable building in and around nature rather than over it.
— NEOM (@NEOM) January 11, 2021
Welcome to the new future.
Welcome to THE LINE. #whatisTHELINE pic.twitter.com/CfkWwCrAdr
Основната цел е всичко да бъде близо и достъпно. Училища, ресторанти, магазини и институции ще бъдат на около пет минути пеша и "никое пътуване няма да е по-дълго от 20 минути", обещават проектантите. Те обещават и че 95% от естествения ландшафт ще бъдат запазени, предава Daily Mail.
Изграждането на The Line ще струва на Саудитска Арабия между 100 и 200 милиарда долара. Прогнозите са да генерира 38 хиляди нови работни места и да увеличи брутния вътрешен продукт на страната с около 48 милиарда до 2030 г. Така че Мохамед бин Салман вижда в проекта една добра инвестиция, но не смята, че в името й трябва да се разрушава природата и да се вреди на климата.
Sound ON
— NEOM (@NEOM) November 1, 2021
Discover a place that is Made to Change.#NEOM#MadeToChange pic.twitter.com/ADw55UKkFI
След финализирането на The Line ще се пристъпи към следващия етап на изграждане на Neom. Градът на бъдещето ще се простира на над 16 хиляди квадратни километра в провинция Табук в Саудитска Арабия, близо до границите й с Йордания и Египет. Той е част от амбициозния план на страната за скъсване на зависимостта от петрола и превръщането на страната в технологичен център по подобие на Силициевата долина.
"Neom е ускорител на човешкия прогрес и визия за това как може да изглежда едно ново бъдеще", се казва в официални съобщения. А в това бъдеще има летящи таксита, увеселителен парк в стил "Джурасик парк" и най-много ресторанти със звезда Мишлен в света. Не липсват и системи за контрол на климата, най-голямата коралова градина в света и гигантска изкуствена луна, която да свети през нощта.
Neom се рекламира и като най-голямата безвъглеродна система на планетата. Метрополисът с 16 квартала ще разчита на вятърни паркове, слънчева енергия и авангардни технологии, които превръщат водата в кислород и водород за гориво.