Маслинови горички, плажни ивици и красиви слънчеви градчета - това е Пулия, ивица земя, разположена в южната част на Италия. Много от запалените пътешественици предпочитат този регион от страната, особено онези от тях, които са любители на непокътнатата природа и чистата храна.
Пулия е особено привлекателна през есента. Тогава лисват тълпите туристи, а средиземноморското слънце е значително по-щадящо. Дните са все още светли, а температурите в приятния диапазон от около 20 градуса. Това е наистина е сезонът за изследване - на красивите села, винарни, местата за плуване или велосипедните маршрути.
В началото на есента и морските вълни са все още топли и привлекателни. А още по-привлекателни са множеството плажове, особено когато са лишени от туристическата врява. Крайбрежието е прекрасното от всички страни - повечето от пясъчните плажове са на йонийския бряг, а по-скалистите заливи - на адриатическата страна.
Източник: iStock
Все пак в Пулия има един проблем. А именно, твърде големият избор от забележителни места. Затова ако се чудим откъде да започнем опознаването на района, може да е от град Бари, който е и административен център и вторият по значение икономически център в Южна Италия след Неапол.
Тук може да се разгледа норманският замък "Свево", построен през първата половина на XII век или пък катедрала "Свети Сабин" в романски стил. А крайбрежна алея на града е една от най-дългите в страната.
Източник: iStock
Следващата задължителна спирка е Остуни. Хълмист град, с подчертано гръцко влияние - неслучайно е наречен "белият град", заради варосаните сгради. Градът е особено привлекателен вечер, когато може да се разходим из калдъръмените улички след вкусна вечеря в някоя от многото романтични тратории. Може да се полюбуваме и на внушителната църква на Свети Вито мъченика или пък да разгледаме сувенири в красивите туристически бутици.
Източник: iStock
Между градовете може да попаднем на ферми за зехтин, някои от които датиращи от стотици години. Там ще научим историята на производството на ценното масло, толкова характерно за Пулия. Както и за строгия контрол под който се произвежда истинското "течно злато".
Източник: iStock
А ако попаднем в град Лече, известен още като "Южната Флоренция", ще се насладим на изобилие от непокътнати църкви, богато украсени манастири и куполни театри. А кафенетата и малките ресторантчета по улиците примамват с уют и вкусни изкушения.
Източник: iStock
Крайбрежния град Кастро пък внушително напомня на френската Ривиера. Тук може да се насладим на повече изисканост и лукс - в магазините със скъпи стоки или елегантните ресторанти, пише CNN.