Презервативите са най-разпространеният начин за контрацепция в световен мащаб, а големият им плюс е, че освен от нежелано забременяване, предпазват и от полово предавани болести.
Над 30 милиарда бройки се продават всяка година. И докато днес можем лесно да ги намерим във всеки магазин и аптека, то в годините назад далеч не е било така.
Според историческите сведения древногръцкият цар Минос на Крит е първият човек, използвал презерватив. Или поне негово подобие, направено от пикочния мехур на коза. Причината да се стигне до там е, че неговите любовници определяли семенната му течност като "отровна" и водеща до неприятни последствия за тях. А той вероятно просто е имал венерическа болест, но тогава кой да ти ги знае тези неща...
Източник: iStock
След това започва използването на овчи черва, намаслен копринен плат и други подобни. А през XVI век в Италия Габриеле Фалопио за пръв път говори за употребата на ленен презерватив, потопен в химичен разтвор, като начин за предпазване от полово предавания сифилис. Започват да се появяват предпазни средства и от фино обработена кожа, а в продължение на векове те са достъпни само за висшите прослойки на обществото.
След дълги години на забрани, отричане, тайно разпространение и пропаганда, презервативите са това, което познаваме днес. Сега на дневен ред е въпросът не как да се сдобием с тях, а кои да изберем за максимално удоволствие и защита. И от погледа към интересното минало на кондомите обръщаме внимание и на не по-малко интересното им бъдеще.
Екип от учени от Университета в Манчестър печели Нобелова награда с идеята си за презерватив, направен от графен - ултратънък единичен слой въглеродни атоми, който е по-тънък от човешки косъм, но и по-твърд от диамант. Но той не се използва самостоятелно, а в комбинация с естествен каучуков латекс или полиуретан, който го прави в пъти по-здрав.
Източник: iStock
Хрумването печели финансиране от 100 хиляди долара от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Финалният продукт, който трябва да бъде с 20% по-тънък, но все така здрав, все още не е налице, но пускането му на пазара ще бъде голяма стъпка напред в индустрията.
Друга група учени от University of Queensland пък работят върху една по-различна и иновативна технология за производството на кондоми. Те комбинират латекс с влакна от спинифекс - многогодишно тревисто растение, което се среща в крайбрежните райони на Австралия.
Смолата от него се използва от местните като лепило, а наноцелулозата, извлечена от тревните листа, може да направи латекса с до 17% по-здрав, което да позволи неговото изтъняване с до 30%, без да се навреди на сигурността, но да се подпомогне удоволствието. А материалът може да се използва и за направата на хирургични ръкавици например.
Източник: iStock
Но тези иновации в производството отново се въртят около латекса. Той не само е скъп материал, но и около 4.3% от населението на планетата имат непоносимост към него. А алтернативите като полиуретанови презервативи или такива с естествена мембрана имат недостатъци - късат се лесно или не предпазват от полово предавани болести, предава BBC.
Затова и друга група австралийски учени насочва вниманието си към създаването и използването на изцяло нова основна суровина за кондомите - "жилав хидрогел", който е здрав и разтеглив като гума. Освен това, може да достави по-естествено усещане, наподобяващо допир на човешка кожа.
Иновативният продукт носи името GelDoms, не съдържа латекс, но пък съдържа вода. Това подпомага естественото овлажняване, а идеята на учените е, че в хидрогела могат да се добавят лекарства срещу полово предавани болести, които да се отделят по време на употребата.
Източник: iStock
Изследователи от Boston University пък са се заели с решаването на друг проблем - необходимостта от лубриканти. Те работят върху специално покритие, което да се нанася върху презервативите, за да могат сами да се смазват и да не изсъхват дори след 1000 тласъка.
Това се постига чрез хидрофилни полимери. Когато влязат в контакт с вода (или телесни течности), те стават хлъзгави на допир и намаляват триенето. И така се решава един основен проблем на използващите презервативи. Но кога иновацията ще стигне до пазара, все още не е ясно.
Други промени, които ще са част от еволюцията на презервативите, са създаването им в много повече размери (а защо не и по поръчка), както и добавянето на алпикатори за по-лесно поставяне. И всичко в името на удоволствието - и здравето, разбира се.