Всички виждаме нагледно какъв е ефектът от климатичните промени и как и по нашите географски ширини зимата вече е по-скоро мираж, както и снегът. Но подобни явления се наблюдават и на други места по света - и то за пръв път от повече от век.
Планината Фуджи в Япония е един от символите на азиатската страна, защото освен че е най-високият й връх (3776 м), се определя се и като свещена. А това, с което се отличава, е, че е покрита със снежна шапка през по-голямата част от годината. Но тази ситуацията е малко по-различна сега.
Принципно снегът започва да вали по най-високите точки на планината в самото начало на октомври и само за няколко дни се установява снежна покривка. А сега към 29 октомври се записва най-късната дата без сняг на планината от 130 години насам. Предишната е била 26 октомври, когато пада сняг за пръв път през 1995 и през 2016 г. И така през 2024 г. най-късната валежна точка се измества като през 1894 г.
Източник: iStock
Според местни метеоролози, липсата на сняг към този момент се дължи на необичайно топлите лято и есен, както и на голямото количество дъждове до този момент. С високите температури през септември студеният фронт не успя да докара снега, когато обичайно го прави - с края на активния сезон за алпинистите, които е в края на септември. Но това не е особена изненада, защото все пак тази година Япония отбеляза най-топлото си лято, откакто се правят измервания, пише Daily Mail.
Тези високи температури, както и забавянето на снеговалежите и намаляването на техните количества става все по-обичайно явление във все повече части на света като следствие от климатичните промени. Но не са за подценяване и други, естествени климатични модели.
Метеоролозите припомнят, че все още сме под влияние на Ел Ниньо, който води след себе си продължителен период на по-топло и влажно време. И сега предстои да разберем кога точно ще падне сняг на Фуджи, както и колко дълго ще успее да се задържи след забавянето си. И ако досега именно бялата покривка привличаше хиляди туристи, сега пък липсата й, като едно необичайно явление, може да се превърне в атракция.