Колосалното трепетликово дърво (Populus tremuloides), известно като най-големият жив организъм в света, по всичко изглежда, че губи своята цялост и се раздробява. Известен като Пандо, огромният организъм, разположен в американския щат Юта, е жертва предимно на едър рогат добитък, а последни изследвания показват, че човешката намеса изостря проблема.
Пандо често бива бъркан с голяма широколистна гора, състояща се от повече от 40 000 дървета. А всъщност това е група от генетично идентични стъбла с обща коренова система, която съставлява един организъм.
Макар че точната възраст на тази колекция от клонинги е неизвестна, учените смятат, че Пандо вероятно датира от края на последната ледникова епоха.
Редица изследвания обаче, направени в последните години, разкриват, че елени и други подобни животни, обитаващи района, унищожават твърде много от младите издънки на трепетликата и им пречат да достигнат зрялост. Това означава, че по-старите дървета не се заменят от нов растеж, което заплашва продължаването на тази великолепна форма на живот.
В отговор на тази заплаха, местните власти издигат огради около Пандо, надявайки се така да държат пасящите животни на разстояние. Установява се обаче, че оградите вероятно не оказват желаното въздействие върху растителността.
Едва 16 процента от Пандо са правилно оградени. В рамките само на тази защитена зона младите издънки на трепетлика могат да достигнат зрялост и да заменят умиращите дървета.
В останалата част растежът продължава да се забавя. А смъртта на зрелите стъбла на трепетликата създава празнини в горните етажи, което позволява на слънчевата светлина да достигне почти до корените. Нещо, което променя цялата екосистема.
Така Пандо, за съжаление, се разпада. Оградите, както се оказва, не са абсолютно решение и вместо това опитите за защита трябва да са насочени към контролиране популацията на пасящите животни. Според специалисти дори може да се стигне до момент, в който трябва да се избира между унищожаването на дивите елени или спасението на Пандо, пише IFL Science.