Озонът е безцветен газ. Той реагира лесно с други химични вещества. Когато тези реакции се случват близо до повърхността на Земята, това води до увреждане на растенията и тъканите в белите дробове на хората. Озонът обаче има и свойството да поглъща вредната радиация от слънчевата светлина под формата на UVB лъчи и така предпазва живота на нашата планета.
През последните няколко десетилетия всяка година по време на пролетта в Южното полукълбо се случва химични реакции, които водят до бързото и осезаемо унищожаване на озоновия слой над южния полярен район. И така се образува т.нар. озонова дупка. Тя се изчислява спрямо площта на Земята и се измерва в единиците Добсън.
Ежегодно по това време на годината чрез сателити се извършват измервания на озоновата дупка. Обичайно тя е най-голяма между средата на септември и средата на октомври, когато се стига до максимално изчерпване на озона.
Earth's ozone hole is making headlines!
— OrbitalToday.com (@SpaceBiz1) October 5, 2023
Recent data from the Copernicus Sentinel-5P satellite reveals that this year's ozone hole over Antarctica has grown to an astonishing size—26 million sq km, roughly three times the area of Brazil.#OzoneLayer #ClimateAwareness pic.twitter.com/sYTXlfa8ME
Тазгодишните резултати са повече от притеснителни, защото сега тя е с рекордно големи размери. Зоната на изтъняване на озоновия слой е достигнала 26 милиона квадратни километра - което е близо три пъти площта на Бразилия. За изчислението е използвана програмата Коперник на Европейския съюз за наблюдение на Земята.
Причината за този резултат е, че тази година озоновата дупка е започнала да се разраства по-рано и процесът е станал по-бърз от средата на януари. И така в момента тя е една от най-големите, регистрирани някога. Смята се също така, че необичайното поведение на озоновия слой през 2023 г. е резултат от изригването на подводния вулкан в Тонга през януари 2022 г. - най-голямата естествена експлозия в последния век, предава ABC News.
Добрата новина е, че озоновият слой обикновено се нормализира до средата на декември, след като температурите високо в стратосферата в южното полукълбо се покачат, забавяйки изтъняването на озона и отслабвайки полярния вихър. А според доклад на ООН от началото на тази година се очаква озоновият слой да се възстанови в рамките на десетилетие.