Още през 2019 г. стана ясно, че властите в Индонезия планират да сменят столицата на страната. След известно проучване на възможните опции беше взето решението от Джакарта тя да отиде на остров Борнео, третият по големина в света. Като основа причина бе изтъкнато, че градът, който изпълнява функциите на столица, потъва безвъзвратно с няколко сантиметра всяка година и са необходими своевременни мерки за защита на населението.
Смяната на столицата в една държава със сигурност не е лесна задача, особено когато говорим за една от най-големите в света. Населението на Джакарта е над 10 милиона души, а прогнозите са, че до 2030 г. ще се превърне в най-големия град в света.
Но докато това се случи, в страната кипи усилена подготовка за новата столица Нусантара. Преди години всичко стигаше само до ниво идеи и проекти, но сега вече е време за действия. Официално строителството започна през август 2022 г., когато бе направена първата копка на новата президентска резиденция, която ще бъде двойно по-голяма от настоящата в Джакарта.
Indonesia is moving its capital from Jakarta — which is sinking and could be 30% underwater by 2050 due to water extraction and the climate crisis.
— AJ+ (@ajplus) January 18, 2022
New capital "Nusantara" will be on Borneo, but activists say it could destroy habitats of orangutans already harmed by palm oil. pic.twitter.com/JXh33n2Cs1
През ноември 2023 г. започна и строителството на летище, което се очаква да бъде напълно функциониращо до края на тази година. Целият проект за създаване на нова столица от нулата е изключително амбициозен и предизвикателен. Освен това е и доста скъп - над 35 милиарда долара.
Избраният район е много по-слабо населен в сравнение с Джакарта, а още едно предимство е, че е извън Тихоокеанския огнен кръг, където има по-висока концентрация на земетресения и вулканични изригвания. А ако всичко върви по план, президент Джоко Уидодо трябва да може да посрещне 8000 души в новата си резиденция по случай националния празник на страната на 17 август, предава The Banker.
Според плановете на властите, новостроящата се столица ще бъде един наистина зелен град, отговарящ на всички най-високи стандарти. Природата в района ще бъде запазена на 75%, като 65% ще са гори, а другите 10 - градски паркове. Очаква се големият брой растения да успеят да направят града въглеродно неутрален до 2045 г.
Marriott International recently announced it has signed an agreement to open three properties in Indonesia’s new capital city, Ibu Kota Negara Nusantara. https://t.co/XDVfp2ieiI pic.twitter.com/rTCrkSBOk4
— Marriott International (@MarriottIntl) October 10, 2023
Ще се акцентира и върху производството на зелена енергия, която ще се използва както за местната електрическа мрежа, така и за публичния транспорт. Освен за използването на електрически превозни средства, в плана на града е помислено и за това всички важни сгради да бъдат на пешеходно разстояние една от друга, за да се намали липсата от придвижване с транспорт.
Очаква се първите жители на Нусантара да се нанесат в новите си домове през следващите 12 месеца. А до 2025 г. населението да стане близо два милиона души. За целта ще се акцентира и върху създаването на всички необходими удобства - както инфраструктура, така и училища, болници, търговски центрове и всичко останало, което има всеки друг голям град по света. Планира се и големи площи около столицата да се използват за отглеждането на различни култури, които да задоволяват до голяма степен нужди на живеещите там.
Засега обаче липсват особени инвестиции в новата столица, а по думите на властите това се дължи на факта, че предприемачите искат да видят първо преместването на институциите там, за да са сигурно, че проектът ще се осъществи така, както се твърди. Това също се очаква да се случи вероятно в рамките на тази година.
Очаква се Нусантара да се превърне в град за пример и по отношение на използваните технологии. Индонезийските власти работят с водещи световни компании за внедряването на цифрова идентичност, автоматизирана система за контрол на въздушния трафик, управление на бедствията, киберсигурност и центрове за данни. Така столицата, създадено от нулата, ще се превърне в град за пример на много други по света.