Есента е този преходен сезон, който ни напомня, че годината е все по-близо към края си. През този период хората са по-склонни да правят равносметки, да си дадат време за размисъл и поставяне на цели, за да могат да започнат новата година на чисто.

5 начина да пренебрегнем телефона за сметка на книгите

5 начина да пренебрегнем телефона за сметка на книгите

И да живеем по-пълноценен живот

Именно това стои зад набиращата популярност "октомврийска теория" - психологически подход, според който последните три месеца от годината са най-подходящото време да променим живота си към по-добро. И тъй като той не изисква някаква специална подготовка, не е късно да започнем дори и през последните дни на октомври.

Ето и в какво се състои "октомврийска теория" и как да я изпълним.

Октомври: Преосмисляне на живота ни

С наближаването на новата година голяма част от хората ги обхваща чувство на безпокойство. В същото време обаче не им липсва и мотивация. А това се получава, защото вече размишляват върху това, което са постигнали досега и как искат да го надградят. Точно това е двигателят на "октомврийската теория" и той дори си има име: "eustress" или т. нар. полезен стрес, който действа повече като мотиватор, тъй като ни изпълва с чувство на надежда, позитивизъм и жизненост.

Снимка 688863

Източник: iStock

Последните дни на октомври са идеалното време да помислим за целите си. Ако нещо досега ни е попречило да ги изпълним, е добре да го забравим, да оставим зад гърба всичко негативно и да започнем с чисто съзнание.

Ноември: Поставяне на цели

След размишленията и равносметката през октомври, ноември ни приканя да вдъхнем нов живот на минали цели, желания и мечти, които са конкретни, измерими, уместни и реално постижими в определено време.

Добре е да си дадем сметка, че конкретни са онези цели, в чието постигане можем да инвестираме по малко всеки ден - дори и да е бавно, стъпка по стъпка, важното е да бъде с постоянство. Полезно е също така да можем да измерваме и проследяваме напредъка си, за да си даваме реална сметка кога се доближаваме до целта си.

Снимка 688864

Източник: iStock

Друго важно условие е тя да бъде и реално постижима - такава, която предизвиква възможностите ни, но докато в същото време отбелязваме прогрес. Освен това, целта трябва да е в съответствие с нашите лични ценности, в противен случай не бихме решили, че изобщо си струва да я преследваме. И не на последно място, целта ни се нуждае от краен срок или по-точно време, което да си определим за изпълнението ѝ.

Декември: Превръщане на целите ни в навици

Доста широко разпространено е схващането, че дадено нещо се превръща в навик за 21 дни. Според изследване на European Journal of Social Psychology обаче това може да отнеме между 18 и 254 дни. Наблюденията са, че за повечето хора са необходими около 66 дни, пише Forbes.

Снимка 688865

Източник: iStock

Въпреки това, не бива да забравяме, че различните обстоятелства и нивото ни на мотивация могат да повлияят и няма причина да се обезсърчаваме. Изграждането на навик обикновено идва със "състоянието на поток", при което умът ни е оптимално предизвикан, увлечен и напълно погълнат от текущата си дейност. Така можем да превърнем постигането на целите си в част от ежедневието ни - малко по малко, с равномерни крачки.

Как да отговаряме на неудобни лични въпроси

Как да отговаряме на неудобни лични въпроси

Винаги има начин да се справим с нахалниците

А дори и да ни отнема повече време, в крайна сметка това е напомняне, че промяната не се случва за една нощ. Тя е процес, за който са нужни време и усилия. Започвайки още отсега обаче, до Нова година вече ще забележим напредъка си, докато останалите тепърва ще започват да си поставят новогодишни цели.