Нека бъдем честни, случвало се е на всеки. Онзи конфузен момент, в който се събуваме и миризмата от обувките ни изпълва пространството. Вместо да крием краката си от срам, по-добре да прочетем съветите на д-р Мигел Куня, американски подиатър и основател на Gotham Footcare в Ню Йорк.
Подиатрията е раздел от медицината, която все още не е толкова известна у нас, докато в Европа и Щатите докторът подиатър е на почит. Търсят го не само при проблеми и болки в стъпалата и глезените, но и за препоръки при избора на обувки.
Първо трябва да разберем какво причинява миризмата. "Тя се дължи основно на липсата на проветряване в обувките ви, защото потта няма къде да се изпари", казва д-р Куня. Макар че самата пот всъщност не мирише, миризмата идва от "кожните бактерии, които разграждат потта по краката ни и произвеждат изовалерианова киселина, която причинява миризмата".

Източник: iStock
Като за едно добро начало д-р Куня препоръчва да мием краката си с антибактериален сапун веднъж на ден и да ги подсушаваме старателно след това - особено между пръстите на краката.
След като придобием този навик, вече може да надграждаме грижата за краката и борбата с лошата миризма.
Най-добре е да редуваме различни чифтове обувки всеки ден, така те ще имат поне 24 часа, в които да се проветрят добре и да изсъхнат.
Желателно е да пръскаме краката си с антиперспирант, преди да се обуем. Ноктите на краката ни също трябва да са подрязани, чисти и без кожички.
Обувките, изработени от синтетични материали, не са препоръчителни. Тези от естествена кожа или от плат са по-добрият вариант.
Време е за нов чифт обувки, май!