През пролетта и лятото обикновено по-често носим обувки в светли цветове, но добре знаем, че няма как да си спестим редовното им почистване. Освен че се цапат по-бързо и лесно, замърсяванията по тях са доста по-видими заради цвета им.
Когато обаче искаме да си спестим време и усилия при почистването на светли обувки, а същевременно да бъдат отново свежи и готови за носене, може да се доверим на пералнята. Но само в случай че обувките ни са подходящи за машинно пране.
Ето как да разберем кои обувки може да почистваме с помощта на пералнята и как да го правим хем ефективно, хем безопасно.
Кои обувки може и кои да не перем в пералня
Преди да пуснем обувките си в пералнята, е важно да имаме предвид материала, от който са направени. Обикновено платнени, мрежести и гумени обувки понясат машинно пране, докато кожени, велурени, лачени, както и направени с набук или корк и съдържащи вълна, кадифе, коприна, мъниста, шипове, капси и други детайли изискват ръчна поддръжка.

Източник: iStock
Методът за почистване трябва да е съобразен с материала, от който са изработени обувките
Ако не е ясно или се колебаем от какъв материал са изработени обувките, е най-безопасно да ги почистваме на ръка. Може да се ориентираме за материала, както и дали даден чифт е подходящ за пране в пералня, по обозначенията на вътрешните етикети.
Подготовка и изпиране
Дори и обувките ни да са подходящи за машинно пране, не бива да ги хвърляме директно в барабана. Преди това е необходимо да отстраним грубата мръсотия. За целта трябва да почистим с четка и вода подметките и най-замърсените части на обувките. Така ще предотвратим попадането на камъчета, песъчинки и груба мръсотия в пералнята.
Добре е също така да извадим стелките и връзките. Последните може да изперем заедно с обувките, но ако ги поставим отделно в торбичка. Самите обувки също може да поставим в торбичка (или непотребна калъфка за възглавница), за да предпазим и тях, и пералнята по време на прането.

Източник: iStock
Поставянето на обувките в торбичка ни помага да предпазим и тях, и пералнята при прането
Като допълнителна стъпка, в случай че обувките ни са натрупали миризма, може да ги поръсим със сода бикарбонат и да ги оставим да престоят за една нощ, преди да ги пуснем да се перат.
Щом заредим обувките в барабана, е за предпочитане да настроим деликатен цикъл с хладка вода. Дори и да са силно замърсени, не бива да подлагаме обувките на агресивно третиране с гореща вода и прекалено продължителни програми.
Сушенето пък е добре да става на въздух (а не в сушилня), след като напълним вътрешността им със смачкан вестник или парцали, за да запазят естествената си формата, пише Real Simple.