Кучетата са наши верни спътници от няколко хилядолетия. Големи и малки, късокосмести и дългокосмести, с продълговати муцуни, със сплескани муцуни - те са толкова много и толкова различни.
Според Международната кучешка федерация, има малко повече от 400 породи кучета в света и кое от кое по-прекрасни. Оказва се обаче, че някои от тези породи е по-добре да не бъдат развъждани.
В началото на месеца Норвегия забрани развъждането на две породи кучета в държавата. Това са английски булдог и кавалер кинг чарлз шпаньол. Причината - чертите, които ги правят толкова сладки, за виновни за здравословните им проблеми.
Източник: iStock
Норвежкото дружество за защита на животните обяви решението, издадено от Окръжния съд в Осло тази седмица, което определи, че отглеждането на тези две породи кучета е в противоречие с норвежкия Закон за хуманно отношение към животните.
Английският булдог има дихателни проблеми заради плоската си муцуна, както и дерматологични, репродуктивни и ортопедични. Повече от половината му представители, родени от 10 години в Норвегия, са се появили на бял свят със секцио.
Източник: iStock
Ашилд Роалдсет, главен изпълнителен директор на Норвежкото дружество за защита на животните, казва: "Създадените от човека здравословни проблеми на булдога са известни от началото на XX век. Следователно тази присъда е закъсняла с много години", пишат от CNN.
Проучване от 2016 г., проведено от изследователи от Калифорнийския университет в Центъра за здравеопазване на животните на Дейвис, установява, че при английския булдог липсва генетичното разнообразие, необходимо, за да продължи като порода. Съвременните техники за развъждане създават куче, което е по-близо от всякога до повърхностните стандарти, наложени на породата, но е изложено на риск. От 102 здрави кучета, включени в проучването, близо 80 % са генетично толкова сходни, отколкото ако родителите им са братя и сестри, пишат от People.
Източник: iStock
Малко булдози са в състояние да родят нормално или да заченат без изкуствено осеменяване. Породата също така има високо ниво на смъртност на кученцата поради вродени дефекти, докато възрастните страдат от дисплазия на тазобедрената и лакътната става и изкривяване на гръбначния стълб. Според проучването дори и най-здравите кученца от породата английски булдог имат живот по-малко от осем години и половина.
Кавалер Кинг Чарлз шпаньолите от друга страна са податливи на заболяване на митралната клапа на сърцето (MVD), което засяга много кавалери до петгодишна възраст и почти всички до 10-годишна възраст. Те често страдат от главоболие заради малкия череп, като имат сърдечни проблеми и такива със зрението.
Източник: iStock
Според Алистър Уеб, която е ветеринар на Toowoomba и директор на Австралийската ветеринарна асоциация, решението на Норвегия е малко прекалено. За нея основния проблем е в практиките за развъждане и отглеждане на кучетата.
Ветеринарката смята, че отделната порода идва със своите проблеми, но това не означава, че трябва да бъдат забранени всички породи кучета. Тя дава пример с мопсовоте и френските булдози, които също имат затруднения с дишането, но те не са забранени в Норвегия, за разлика от английския.
Източник: iStock
Според Алистър Уеб е важно хората, които развъждат дадените породи да съсредоточат усилия в подобряване на качеството на живота на тези животни, за сметка на това как изглеждат. Тя се надява решението на норвежкия съд да отправи призиви за по-етично развъждане на кучетата, пишат от ABC News.
"Не искаме да се заяждаме с хората, които развъждат тези кучета, но става дума за много опит и труд, ако искаме да променим мисленето за бъдещето, така че поколенията след пет, 10 и 20 години да нямат този проблем", казва тя.
Източник: iStock
Освен това ветеринарката смята, че много от собствениците на тези породи кучета не осъзнават, че заради генетичните им дадености за тях трябва да се пологат повече грижи. Благодарение на това те имат възможността да изживеят един по-добър и по-продължителен живот.