Мнозина от нас се събуждат с телефона в ръка или бързат да включат компютъра, за да разберат какво се случва по света и у нас. Проблемът обаче е, че сме заобиколени предимно от лоши новини. Пандемия, политически раздори, масови стрелби, природни бедствия - все теми, които допълнително ни натоварват. И така не е от вчера.

Алармата, кафето, социалните мрежи и вредните сутрешни навици, за които трябва да забравим

Вредните сутрешни навици, за които да забравим

За да не провалят целия ни ден

Наскоро доктор Ричард Ф. Молика, професор по психиатрия в Медицинското училище в Харвард, публикува подробна статия относно вредата от преобладаващата негативна информация. Ученият определя последиците като "колективна травма".

Описва широко разпространените симптоми с чувство на съкрушеност, безпокойство и умора. Но акцентира върху друго по-тежко и дълготрайно състояние - така нареченото "numbness" (вцепенение, ступор).

Снимка 523921

Източник: iStock

Според доктор Молика безкрайният поток от лоши новини взима своето. И при всеки се отразява по различен начин - "от хиперактивност (борба или бягство) до вцепенение (замръзване, ступор)", цитират го от Eat This, Not That!.

По-лошото в случая е, че с течение на времето това облъчване с притеснителни факти може да доведе до трайно увреждане на нервната ни система. И да стигнем до момента, в който спираме да реагираме на лошите новини, но само на пръв поглед.

Снимка 523916

Източник: iStock

Изпадаме в състояние на ниско ниво на безпокойство, което ни действа като фон, "подобно на операционна система, която тихо управлява нашите компютри", пише той.

Доктор Молика уточнява, че можем да не изпитаме никаква емоция или усещане за вцепенение през деня. Но симптомите няма да ни подминат и вероятно ще се проявяват през нощта, под формата на безсъние или кошмари.

Сънят, храненето, физическото натоварване и връзката им с добрия сън

Сбогом на безсънието

Три научно доказани трика за дълбок сън (без броенето на овце)

За да си спестим целия този допълнителен стрес, ученият съветва да подбираме информацията (ако е негативна, да е подкрепена с научни факти), да излизаме повече сред природата и да се фокусираме върху настоящето. И това са само част от триковете, които ни помагат да се дистанцираме от неприятните мисли.