Днес се навършват 20 години от ужасяващия атентат над Световния търговски център в Ню Йорк. Още през 2001 г. той постави под въпрос бъдещето на небостъргачите - много анализатори смятаха, че идва техният край.

Снимка 324945

Източник: Getty Images

Оказаха се на грешен път. "В началото на 2000 г. в света имаше 25 супер високи небостъргача. Сега те са над 200, а строителството на още такива продължава", казва Кен Люис от архитектурно студио SOM пред Dezeen.

Той допълва, че идеята на небостъргача като символ на прогреса и силата, никога не е умирала. Те обаче са се променили и, освен височината, са се появили още няколко важни критерия, за да бъде осъществен строежът им.

Контрол на входа и повече изходи

Според много архитекти атентатите от 11 септември за завишили изискванията за сигурност. "В основаната на сградите има бариери за автомобилите, а самите те са изградени от устойчиви на взривове материали", казва Крис Лепин от Zaha Hadid Architects.

Почти всички нови небостъргачи са осигурили допълнителни изходи с широки стъпала, както и постоянно осветление. Той обаче допълва, че никой не иска те да се превръщат в "негостоприемни крепости" и затова се използват "умни" технологии като лицево разпознаване, което да не забавя посетителите.

Нови материали

Срутването на кулите-близнаци се оказа истински урок за архитектите по отношение на това кои са най-подходящите технологии и материали за подобни грандиозни структури. При строежа на съвременните такива носещите им части се правят най-вече от подсилен и пожароустойчив бетон.

Стълбищата им обикновено се затварят херметически, за да може в случай на пожар, да не допускат проникването на пушек и да улеснят изтеглянето на хората, както и навлизането на пожарникарите.

Нетрадиционни форми

Една от по-атрактивните нови тенденции сред небостъргачите е, че те невинаги са стърчаща право в небето кула. Появяват се кръгли, квадратни и такива с флуидни форми.

Примери са небостъргачът-донът на Joseph di Pasquale в Китай или пък Absolute Towers на MAD в Канада. Все по-популярни стават и зелените фасади и "живите" небостъргачи като 20-етажния Eden в Сингапур, дело на Heatherwick Studio.