Благодарение на марсохода Perseverance, загадките на Червената планета се разгадават една по една. Разбира се, има още много какво да научим. А пълната картина се сглобява и с помощта на други мисии и устройства на NASA, които също не спират да събират информация.
Другият марсоход на космическата агенция - Curiosity, който е в действие вече 10 години, е ангажиран със задачата да изследва основата на връх Шарп - планина, висока няколко километра в центъра на кратера Гейл. Благодарение на специални инструменти, той анализира стръмния терен и събира данни за марсианския климат в минало време.
И последният извод, който учените извеждат е, че сушата на Червената планета не е настъпила изведнъж, а са се редували сухи и влажни периоди. И така допреди три милиарда години, когато повърхността пресъхва безвъзвратно.
#PPOD: The @MarsCuriosity rover is going nuts on #Mars!
— The SETI Institute (@SETIInstitute) April 8, 2021
Walnut-shaped rock perched on top of Mont Mercou at Gale crater.
Credit Image: @NASA pic.twitter.com/kK7Y3JOKTv
Първите данни за минералния състав на склоновете на връх Шарп идват от космически кораби в орбита около Марс. Но Curiosty успява да направи изследвания и наблюдения и на място и разкрива при какви условия са се образували утайките по склона.
Теренът е с дебелина няколкостотин метра, а в утаечните легла има значителна разлика. Тези, съставени от глина, са знак за миграцията на образувани от вятъра дюни по време на дълъг и сух климатичен период, предава SciTech Daily.
Like sands through the hourglass, so are the sols of our lives. Can you believe I've been here for 3,000 Martian days?
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) January 13, 2021
Here's a recent panorama marked by curved rock terraces, or benches. These formations aren't just scenic; they tell of ancient Mars. https://t.co/oGFwQzz0A5 pic.twitter.com/iwK5Ir6jGX
В по-горните слоеве са открити и утаявания, образувани вероятно от някога преминавали реки - знак за по-важен климат. Поради това се смята, че на Червената планета е имало няколко мащабни колебания в климатичните условия, преди да се стигне до пейзажа, който вече всички познаваме от най-новите снимки на повърхността.
Междувременно от NASA споделиха впечатляваща снимка, с която отбелязват 20-годишния юбилей на космическия апарат Одисей, който обикаля в орбита около Марс. На кадъра, който е допълнително цветово обработен, се вижда "море от дюни" край Северния полюс на Марс.
Congratulations to NASA's Mars Odyssey orbiter for 20 years at the Red Planet! For two decades, the longest-lived spacecraft at Mars has helped locate water ice, assess landing sites, and study the planet’s mysterious moons. Learn more: https://t.co/1PvOg9jv2o pic.twitter.com/QkeLUavvwl
— NASA 360 (@NASA360) April 11, 2021