Да си представим път, дълъг хиляди километри, по който няма нито един завой. Път, минаващ през огромна равнина със скучни идентични пейзажи; шосе, по което разстоянието между градовете с бензиностанции, ресторанти и автосервизи е стотици километри.
Точно такъв път е магистралата "Еър" (Eyre Highway), която свързва Западна с Южна Австралия, минавайки през равнината Нуларбор с площ от 200 хиляди кв. км. Магистралата е абсолютно прав път с обща дължина 1675 км. Тя не е просто най-дългото шосе на планетата, но по нея има и участък, който е обявен за най-дългия прав път в света със своите 146.6 километра.
Източник: iStock
И колкото и да ни е интересно да четем за нея, магистралата "Еър" в Австралия се смята за много скучен път. На изток има някои градове, но западните територии са практически лишени от живот. Типичният пейзаж е прав път и монотонна блатиста местност.
По цялата магистрала, на интервали от около 200 - 300 км, има пунктове за обслужване, където можем да се снабдим с гориво, храна, да спрем за през нощта или да поправим колата си. Поради тази отдалеченост някои участъци от магистралата представляват извънредни аварийни писти за малки спасителни самолети.
Източник: iStock
Едуард Джон Айър, учен и изследовател от Великобритания, прекосява равнината за първи път през юни 1841 г. Той среща много трудности и описва местността като отвратителна. Изследователят успява да оцелее по време на дългата експедиция, като яде змии и гущери и пие вода от корените на дърветата. Успешното проучване на равнината Еър кара мнозина да отидат по същия път, включително и Артър Ричардсън. Той става и първият човек, който прекосява равнината Нуларбор на велосипед за 31 дни през 1896 г.
Източник: iStock
Дизайнът и изграждането на автомагистрала "Еър" стартира през 1941 г., точно един век след известния подвиг на Едуард Джон Еър, и завършва след рекордните шест месеца. А едно подобно пътуване е и отличен шанс да се запознаем с малките градове на Австралия и да научим за живота на хората там.