Измамите и корупцията представляват сериозна заплаха за сигурността и финансовите интереси на Европейския съюз. Защитата на тези интереси е приоритет за институциите на ЕС, както за да може парите на данъкоплатците да се използват по най-добрия начин, така и във връзка с борбата с организираната престъпност и тероризма, за които корупцията осигурява благоприятна почва за развитие.
Според новите данни на Transparency International, чийто доклад относно корупцията всяка година включва 180 държави и територии по света, става ясно кои са най-много и на-малко корумпираните държави за 2023 г.
Индексът измерва нивото на корупцията в публичните институции и класира страните по скала от 100 (показател на ниско ниво на корупция) до 0 (показател за максимално високо ниво на корупция). Докладът е изготвен е на база на 13 различни изследвания, проведени от 122 независими международни институции и изследователски организации.
Източник: iStock
Ето как изглежда и списъкът на 10-те най-малко корумпирани държави за 2024 г.:
- 10. Люксембург - 78 точки
- 9. Германия - 78 точки
- 8. Нидерландия - 79 точки
- 7. Швейцария - 82 точки
- 6. Швеция - 82 точки
- 5.Сингапур - 83 точки
- 4. Норвегия - 84 точки
- 3. Нова Зеландия - 85 точки
- 2. Финландия - 87 точки
- 1. Дания - 90 точки
Източник: iStock
Наскоро публикуваният доклад подчертава една обезсърчаваща реалност: мнозинството от нациите са демонстрирали минимален или никакъв напредък в справянето с корупцията в публичния сектор.
Ето го и списъкът на 10-те най-корумпирани държави за 2024 г.:
- 10. Либия - 18 точки
- 9. Турменистан - 18 точки
- 8. Екваториална Гвинея - 17 точки
- 7. Хаити - 17 точки
- 6. Никарагуа - 17 точки
- 5. Йемен - 13 точки
- 4. Южен Судан - 13 точки
- 3. Сирия - 13 точки
- 2. Венецуела - 13 точки
- 1. Сомалия - 11 точки
Източник: iStock
Индексът за върховенство на закона подчертава глобална регресия в ефикасността на съдебните системи. Държавите с най-занижени резултати в този индекс също показват подчертано ниски позиции в Индекса за възприятие на корупцията (CPI), като по този начин подчертават забележима връзка между достъпа до правосъдие и разпространението на корупцията.
Що се отнася до България, тя е на 67-мо място в световната класация на Индекса за възприятие на корупцията за 2023 г., но пък е една от най-корумпираните държави в ЕС, което едва ли е особена изненада. Най-ниско в класацията за европейския регион са Унгария (42 точки), България (45 точки) и Румъния (46 точки). В сравнение с 2022 г. България изменя резултата си от 43 на 45 точки, което означава, че корупцията се е увеличила.
Източник: iStock
Според заключенията на експертите, изготвили доклада, корупцията в Западна Европа и ЕС се влошава в най-силна степен за повече от десетилетие, отбелязва Euronews.