Като оставим Антарктида настрана, Катар е сред първите имена в списъка на най-бързо затоплящите се държави и местности в света.
Климатът там от няколко години е прескочил заветното затопляне от два градуса, което Парижкото споразумение целеше да избегне, като дневните температури в страната редовно надхвърлят 50 градуса по Целзий.
Нощем нещата не са по-поносими, тъй като живакът в термометрите рядко показва под 32 градуса по Целзий.
Няма как да не се съгласим, че това са форсмажорни обстоятелства, изискващи нестандартен подход.
В случая на Катар противодействието се изразява в инсталирането на много и големи климатици не само в сградите, но и в отворените публични зони.
Източник: GettyImages
Проблемът обаче е, че тези климатици се захранват с ток, а токът в Катар идва най-вече от невъзобновяеми източници, чието изгаряне е в разрез с тенденцията за елиминиране на вредните въглеродни емисии и води до още затопляне.
В същото време обаче дори някои местни представители на природозащитни организации признават, че без климатиците гражданите няма как да функционират нормално.
Източник: GettyImages
Катар, разбира се, е изключително богата държава, която може да си позволи подобен лукс, макар и той да противоречи на международни конвенции.
Проблемът обаче е, че именно подобни дейности се считат като част от причините за затоплянето, което наблюдаваме в днешно време.
И докато Катар имат икономическия ресурс да изграждат мащабни охладителни системи, държави като Сомалия, Сирия, Бангладеш и Гватемала не само нямат подобни привилегии, но се превръщат и в жертва на емисиите, които по-богатите нации произвеждат - било то чрез климатици или по други начини.
Izidorus B.
на 28.10.2019 в 08:24:11 #1Статията е манипулативна и написана с единствената цел отново да напомни за "Глобалнотп затопляне". Да, ама Катар винаги е страдал от високи температури в своята история, а не само през последните години. В Катар температурата през деня през лятото ВИНАГИ е била 50 градуса по Целзий, а през нощта - 32 °С. Това съвсем не се дължи на някакво затопляне, а на горещия и влажен климат на държавата. Климатични промени има, но те съвсем не са само затопляне и не се дължат на човешката дейност. Слънцето е в цикличен пик и доказателство за това е, че ледените шапки на Марс се топят също, както и ледените шапки на луните на Сатурн и Юпитер. А най голяма заплаха за Климата и за човешкото здраве представляват безжичните технологии за пренос на информация. WiFi мрежите нагряват както въздуха, така и Йоносферата с няколко градуса по Целзий. И колкото е с по-голяма интензивност мрежата, толкова повече е нагряването! Над големите градове въздухът се затопля много бързо през последните години именно заради безжичните интернет връзки, които се използуват масово.