По една на пръв поглед ясна тема - как да перем кърпите си, всъщност има редица грешки, които човек може да допусне. От недостатъчно честото им пране, до прането им им с парцали за почистване, има някои ясни правила, които трябва да спазваме, когато става въпрос за пране на кърпи.
Както при чаршафите, "правилата" за пране на кърпи са се променили поради напредъка във формулите на перилните препарати и технологията на пералните машини. Според Брайън Сансони, старши вицепрезидент по комуникациите на Американския институт за почистване, вече можем да си позволим да перем всичко със студена вода, в това число и кърпите.
Преминаването към пране със студена вода в повечето случаи ще намали сметката ни за енергия. Джесика Зина, старши учен в Procter & Gamble, изчислява, че до 90% от енергията, използвана по време на процеса на пране, отива за нагряване на водата, пишат от CNN.
Източник: iStock
От съществено значение е да използваме правилната дозировка на препарата. Често хората добавят повече перилен препарат, отколкото е необходимо, мислейки, че повече перилен препарат означава по-чисто пране, но това не е така.
Всъщност, използването на твърде много перилен препарат оставя кърпите пълни с пяна, която не успява да се изплакне, а това може да причини дразнене на кожата, да направи кърпите по-твърди и да доведе до продължителна миризма на мухъл, а с течение на времето да им придаде мръсен вид.
За да поддържаме кърпите си пухкави и добре абсорбиращи, трябва да използваме само необходимото количество перилен препарат.
Източник: iStock
Друга честа грешка е използването на омекотител, който разваля кърпите ни и с течение на времето ги прави не само по-малко попиващи, но и по-груби и много по-захабени. За благото на кърпите трябва да забравим окончателно за омекотителя.
Как да перем кърпи от микрофибър
Микрофибърните кърпи трябва да се третират по различен начин от памучните и хавлиените, особено когато става въпрос за такива, които се използват за почистване на дома, както и микрофибърни кърпи за почистване на деликатни повърхности, като очила и електроника.
Източник: iStock
Всички парцали за почистване, независимо от материала, трябва да се перат отделно от другото пране, за да се избегне замърсяване от остатъци от почистващ препарат. Когато перем микрофибър, трябва задължително да избягваме използването на омекотители и белина, които ще разрушат микрофибрите, а това ще направи кърпата неефективна. Трябва да забравим за прането на микрофибър с памук и други власинки, които могат да се задържат в материята и да я развалят.
Как да перем кухненски кърпи
Макар че кухненските кърпи могат да се перат както кърпите за баня, в студена вода с обикновен перилен препарат, има моменти обаче, когато използването на топла или гореща вода е добра идея. Особено, ако кухненските кърпи са били използвани за почистване на мазни повърхности и т.н, по-горещата вода може да помогне за премахването на микробите. А и много петна излизат по-лесно в по-топла вода.
Източник: iStock
Колко често да перем кърпите за баня, кърпите за ръце и кухненските кърпи
Кърпите за баня трябва да се перат на всеки три до пет употреби, а тези за ръце да се сменят на всеки няколко дни. Обикновено това означава да използваме две до три чисти кърпи за ръце седмично и да ги изпираме заедно с кърпите за баня.
Източник: iStock
Кухненските кърпи, които се използват за сушене на чисти съдове или ръце, трябва да се сменят на всеки няколко дни, а тези, които се използват за избърсване на мръсни повърхности, трябва да се сменят след всяка употреба.
Микрофибърните кърпи, които се използват за почистване, се перат след всяка употреба, а тези за почистване на електроника и очила, трябва да се перат на всеки три до пет използвания.