Пускането на пералня е едно от досадните, но неизбежни домакински задължения. И тук има два типа хора - едните подбират и отделят внимателно всичко, което трябва да се пере, избират му правилната програма и се грижат да запазят дрехите си здрави максимално дълго. А другите, които вероятно са повече, набързо изпразват коша за пране директно в пералнята и не подбират много-много какво попада в нея.

Грешките при прането, които водят до намачкани дрехи

Грешките при прането, които водят до намачкани дрехи

Ето за какво трябва да внимаваме

Разбира се, първият вариант е по-правилен, но често в забързаното ежедневие нямаме време за него. Все пак има някои правила при пускането на пералня, които е добре да спазваме. Като например това да не перем кърпите си заедно с останалите дрехи - нито за едните, нито за другите е добре тази комбинация. Ето и защо.

Различия в прането

Тъй като са направени от различни материи, кърпите и дрехите трябва да се перат на различни програми и дори е препоръчителни и с различни перилни препарати. И когато не го правим, нещо все няма да се изпере както трябва.

Кърпите са от по-груба материя и абсорбират много вода, затова и се нуждаят от повече от нея, за да се изперат добре. Дрехите пък, особено от по-деликатни материи, не се нуждаят от толкова, защото това може да ги направи по-широки и да загубят формата си, особено под тежестта на мокрите кърпи.

Кърпите трябва да се перат отделно, за да са чисти и меки

Източник: iStock

Кърпите трябва да се перат отделно, за да са чисти и меки

Също така на кърпите е добре да не слагаме омекотител, защото има обратния ефект - прави ги по-твърди. Няма как да пропуснем и неприятния момент с мъхчетата, които пускат много хавлиени кърпи, особено ако са нови. И със сигурност не искаме те да се озоват върху дрехите ни, най-вече върху тъмните.

Разликите са и в температурата на пране. За кърпите се препоръчва по-топла вода - например 60 градуса, а дрехите по-често перем на 30 или 40 градуса. И ако ги пуснем заедно на по-високата, това може да доведе до свиване и избледняване на материите на дрехите, което със сигурност не искаме да се случва.

Бактерии и други неприятности

Мръсните кърпи със сигурност са мръсни не толкова на пръв поглед, колкото заради всички бактерии и микроби по тях. Затова да ги перем с дрехите си не е никак добра идея. Основната причина е, че кърпите често остават мокри или важни, което създава страхотна среда за развитие на различни микроорганизми. Освен това, когато стоят в банята, те могат да се настанят по тях при пускането на водата в тоалетната например.

Кърпите е най-добре да перем заедно

Източник: iStock

Кърпите е най-добре да перем заедно

Ако говорим за кърпи, които използваме с кухнята, те също не са никак чисти. Често именно в тях избърсваме ръцете си, след като сме пипали сурово месо например. И да, не е хубаво всичко това да се смесва заедно с дрехите ни, съветват от Reader's Digest.

Можем ли все пак да ги перем заедно

Разбира се, винаги има място за изключения. Едно от тях е да перем кърпите и хавлиите с дрехи от по-твърди материи като дънки или пък с облеклото ни за спорт. Добра идея е да обърнем и дрехите си на обратно, преди да ги сложим в пералнята или пък ако са малко в сравнение с кърпите, да ги сложим в торбичка за пране.

Колко дълго мокрото пране може да остане в пералнята

Колко дълго мокрото пране може да остане в пералнята

Преди да трябва отново да го перем

Препоръчително е да не смесваме много цветовете и да пускаме заедно сходни. По-добре да използваме и програма с по-ниска температура, ако перем заедно кърпи и други дрехи. Никога не трябва да препълваме пералнята, както и да използваме омекотител.