Макар че буря навън може да е предупредителен знак, никой не може да предвиди със сигурност кога електрозахранването ни ще прекъсне или точно колко време ще отнеме, докато се върне. Но докато това е извън нашия контрол, все пак не пречи да предприемем мерки, с които да предпазим себе си, семейството и дома си.

Телевизор, зарядно и домашните уреди, които е добре да изключваме от електрическата мрежа

Как да намалим разхода на електричество у дома (и да спестим пари)

Струва си да се замислим

По време на прекъсване на тока е винаги полезно да имаме заредени електронни устройства, като мобилни телефони и компютри, фенерчета и батерии, дори и генератор. Последният е особено полезен, ако живеем в район, предразположен към чести бури.

В такъв случай не е излишно да имаме и идея къде в близост до дома можем да се настаним, ако се наложи. Понякога възстановяването на електрозахранването може да отнеме повече от няколко часа или дори ден, а това би създало дискомфорт на хората, които работят от вкъщи например.

Снимка 688940

Източник: iStock

И докато всички тези неща са свързани все пак с някакво предварително планиране, има какво да направим и по време на самото прекъсване на тока.

Проверяваме дали близките домове имат захранване

Първата стъпка щом установим, че нямаме електрозахранване у дома, е да проверим дали то липсва само в нашето жилище или и в съседните. Ако и домовете в близост до нашия са потопени в тъмнина, значи проблемът е по-мащабен. В случай обаче, че е само при нас, вероятно е добра идея да проверим електрическото си табло.

Снимка 688941

Източник: iStock

Свързваме се с електроснабдителната компания

При положение, че и съседите ни са без ток, не е нужно да чакаме те да се свържат с електроснабдителната компания. По-добре е да поемем инициативата, за да докладваме за проблема и да се опитаме да разберем каква е причината и кога да очакваме да имаме ток отново.

Снимка 688939

Източник: iStock

Минимизираме отварянето на хладилника

В случай че ни очаква по-дълъг период с липса на електрозахранване, не е препоръчително да отваряме хладилника освен ако не е наистина необходимо. Когато той е изключен, храната започва да се разваля и е добре да предотвратим това по възможност. Не е излишно също така да в кухнята си да имаме и продукти, които не изискват съхранение на ниски температури.

Изключваме електронните устройства

За по-голяма безопасност е добре да изключим електронните устройства, защото когато захранването се включи отново, това може да причини пренапрежение. То от своя страна може да доведе до прегряване на уредите, което да ги повреди или да предизвика пожар, пише Better Homes and Gardens.