В случаите, когато не сме на концерт или пък не се наслаждаваме на парчетата на любим изпълнител съзнателно, слушайки на спокойствие у дома, музиката често остава просто фонов елемент, докато работим. Понякога я избираме според настроението, друг път решаваме да наваксаме с нови албуми, а със сигурност ни се е случвало и просто да оставим песните да се сменят една след друга на случаен принцип.

3 навика, които ще ни направят по-продуктивни и фокусирани

3 навика, които ще ни направят по-продуктивни и фокусирани

За да бъде работата ни по-приятна и удовлетворяваща

Но освен че музиката може да влияе на моментните ни емоции, тя също така има отношение и към паметта, концентрацията и продуктивността ни. А едно конкретно проучване изследва как музиката влияе върху способността ни да обработваме или запомняме нова информация.

Докторантката по психология в Georgia Tech's School of Psychology Йирен Рен и когнитивният невролог Такъри Браун - ръководител на университетската лаборатория MAP (Memory, Affect, and Planning), включват 48 участници в изследването си. За да определят дали различните ритми и мелодии оказват влияние върху когнитивните способности на хората, двамата учени молят доброволците да научат последователности от абстрактни форми, докато слушат различни видове музика.

Изводът от проучването е, че познатата ни музика и песни, които вече сме чували, подпомагат когнитивните ни функции и продуктивността. От друга страна пък ни затруднява музика, непозната за нас. Въпреки това, от нея все пак има и едно неочаквана полза, а именно, че ни помага да се задържаме върху дадена задача за по-дълго време. Затова и се смята, че джазът, който често е импровизационен и непредвидим, е подходящ за слушане, ако сме се фокусирали върху задача, която отнема повече време, пише Fast Company.

Снимка 685128

Източник: iStock

Ето и каква музика е най-подходящо да слушаме за различни работни задачи, базирано както на изследването на Йирен Рен, така и на личния ѝ опит.

Кореспонденция/имейли

В случай че трябва да се заровим в доста имейли или дълга кореспонденция, е най-добре да слушаме песни, чийто текст е на чужд език. Ако слушаме музика на родни изпълнители и на родния ни език, думите лесно могат да ни объркат или разсеят, докато пишем отговорите на имейлите си.

Писане на код

Сред най-подходящата музика за една от най-разпространените професии в днешно време, се оказва бързият рок. Той допринася за усещането на прилив на енергия и това дава стимул да свършим работата по-ефективно, бързо и концентрирано.

Творческо писане

Хората от по-творческите професии, включително създаването на текстове, е най-добре да се настроят на вълна класическа музика. Учените отдавна са изследвали как слушането на симфониите на Моцарт води до развитието на по-добри когнитивни умения в сравнение с друга музика. Този ефект се получава заради точната доза внимание и възбуда, които предизвиква музиката на Моцарт. В същото време тя не отключва напрежение. Други класически композитори, сред които Бетовен и Шопен, са също чудесни за моментите, в които сме се отдали на творческа работа.

Кои са най-стресиращите (и най-малко стресиращите) професии

Кои са най-стресиращите (и най-малко стресиращите) професии

И какво ги прави такива

Разбира се, колкото и музиката да оказва благоприятно въздействие върху вниманието, фокуса и продуктивността ни, тя невинаги е необходима, докато работим. Ако усетим, че ни разсейва или пречи като цяло, е най-добре просто да отложим за момент, в който сме в настроение да слушаме.