Колкото и банално да е твърдението, че човек се учи цял живот, то е напълно вярно. За съжаление с напредването на възрастта способността ни лесно и относително бързо да запаметяваме нова информация отслабва.

Благодарение на няколко трика, препоръчани от психолози и специалисти по човешко поведение, можем да учим добре, дори ако отдавна сме станали от ученическия чин.

Учим някого

Според изследване на университета Вашингтон в Сейнт Луис, когато учим или си представяме, че учим някого на материала, който ние искаме да запаметим, ускоряваме процеса по научаването му. Причината е, че когато искаме да предадем знанието на другиго, търсим ефективен и организиран начин да изложим информацията.

Учим на интервали

Проучване на Луизианския университет показва, че ученето на интервали от 30-50 минути е по-ефективно от такова, при което се опитваме да се съсредоточим за по-кратък или по-дълъг интервал от време.

Снимка 378045

Източник: iStock

Пишем на ръка

Воденето на записки на хартия се оказва по-ефикасният начин да научим материала, отколкото ако ги водим на лаптоп или таблет. Освен това при писането на ръка не записваме механично чутото, а го "обработваме" и записваме по лесен за самите нас начин.

Правим на паузи

Според множество изследвания, по-ефективният начин да запаметим нови неща е като ги преговорим два-три часа след първото прочитане. Правенето на почивки и здравословното количество сън също се оказват основополагащи за способността на мозъка да приема и съхранява нова информация.