Вече сме в началото на ноември, което означава, че всички стайни растения, които са били позиционирани навън през лятото, вече трябва да са прибрани на закрито.
Просто защото е ясно, че те няма да оцелеят навън при вече чувствително по-ниските температури. Макар да са в саксии и прибрани на топло, стайните растения също стават латентни през зимата.
Това означава, че в този период е напълно нормално да забавят растежа си и дори да намерим някое друго паднало листо. Ето и какво трябва да знаем за грижата за тях през студените месеци.
Поливането
Трябва да сме далеч по-внимателни и умерени с водата през зимата. Понеже растенията са по-латентни в този период, те нямат нужда от толкова вода, колкото през лятото, когато се развиват и цъфтят например.
Източник: iStock
Именно преполиването е една от най-често срещаните грешки, които водят до смъртта на растението. Ето защо трябва да поливаме стайните растения тогава, когато видим, че почвата е изсъхнала, което може да означава, че досегашният график ще се промени.
Влажността
Голяма част от стайните растения обичат влагата. Но през зимата влажността може и да спадне драстично заради отоплението.
Източник: iStock
Ето защо може да помогнем на растенията си като ги групираме, за да създадем един микроклимат за тях. Любопитното е, че те естествено овлажняват въздуха, когато изхвърлят вода чрез листата си. Може да поставим и овлажнител за въздух в близост до тях.
Температурата
Первазът на прозореца е идеален за стайните растения, защото там те ще получават достатъчно светлина през зимата. Но той се оказва нож с две остриета. Не само зарази течението, което може да се създаде при отварянето на прозореца, но и заради студените стъкла, до които понякога листата се допират.
Източник: iStock
По същата логика трябва да ги държим далеч от всички източници на отопление вкъщи. През деня е добре да поддържаме температури у дома между 18 и 23 градуса. А през нощта със сигурност не трябва да падат под 10 градуса.
Почистването
Може и да ни се струва странно, но именно през зимата стайните растения са по лесна и желана мишена от всякакъв вид насекоми и вредители. Те най-често използват листата им, за да прекарат зимата там.
Ето защо е хубаво редовно да почистваме листата на растенията у дома. По този начин ще отстраняваме и натрупаната по тях прах, пише Treehugger.