Навлизаме все по-дълбоко в есента, което означава, че съвсем скоро топлите и слънчеви дни няма да преобладават, както свикнахме през последния месец, въпреки захлаждането.
Точно сега е моментът да подготвим градината за зимата, премахвайки едногодишните растения и обработвайки почвата. Но не всички растения трябва задължително да бъдат орязвани или изкоренени преди да дойде зимата. Защото има такива, които биха се справили със студените месеци без проблем.
Особено когато говорим за подправки и билки, които са многогодишни, издръжливи и нямат нужда от зазимяване. Ето и няколко такива.
Розмарин
Това е една от любимите ни подправки, която обичаме да използваме целогодишно в кухнята. Особено когато правим картофи на фурна. А розмаринът е и доста устойчив на ниски температури.
Според Homes & Gardens, растението може да издържи без проблем през зимата на температури до -10 градуса. Разбира се, ако стане по-студено за по-дълго време, то това може да изиграе лоша шега на билката.
Източник: iStock
По старите растения са по-издръжливи, отколкото младите, които са по-податливи на измръзване през зимата. В студените месеци не е добре да подрязваме растенията, защото това може да изложи новия растеж, който е по-нежен, на увреждане.
Хубаво е да подрязваме розмарина по време на сезона на активен растеж. Така хем контролираме растежа му, хем го насърчаваме.
Риган
Растението може да прекара зимата в двора, но за целта трябва да му помогнем малко. Важно е да сме посадили ригана на място, на което да получава достатъчно слънце и топлина.
Източник: iStock
Така хем ще насърчим растежа му в активния сезон, хем ще направим зимуването му по-лесно и успешно. Но също като при розмарина е добре да се въздържаме от това да го подрязваме през студените месеци.
Градински чай
Ароматното растение е добро попълнение към двора и градината, а фактът, че може да оцелее до -10 градуса през зимата го прави още по-удачен избор.
Източник: iStock
Все пак може да се погрижим за градинския чай, за да сме по-сигурни, че няма да има проблеми през студените и мразовити месеци. Ето защо просто може да мулчираме около корените, за да се уверим, че земята около тях няма да замръзне, което да доведе до неприятни последици.
Ако нямаме мулч под ръка, то може да използваме вече падналите листа от дърветата, изграждайки по-дебел слой от тях около корените на растението. През пролетта може да подрежем изсъхналите листа, за да стимулираме растежа на нови.
Естрагон
Още една подправка, която може да се справи със зимата, е руският естрагон, известен и като тарос. Заради студеното време и ниските температури някои от листата може да изсъхнат, но това не е голям проблем.
Източник: iStock
Просто през пролетта трябва да ги изрежем, за да стимулираме новия растеж. Френският естргон обаче едва ли ще преживее зимата навън, затова него е добре да приберем на закрито.
Без значение от подправката, която отглеждаме, ако тя е посадена в саксия, най-добре е през зимата да я приберем на закрито или в парник - така корените ще са много по-малко податливи на замръзване.