На всички ни се е случвало - виждаме най-красивата рокля в онлайн магазина и веднага я купуваме. След като най-накрая тя пристигне, забелязваме, че е изключително склонна към статично електричество и прилепва към тялото ни по доста неприятен начин.

Бански втора употреба - безопасно ли е да се носят

Безопасно ли е да се носят бански втора употреба

Какво казват специалистите по въпроса

Това не е особено приятна ситуация, но не означава, че трябва веднага да върнем дрехата. В края на краищата има начини, дори не един, да премахнем и предотвратим статичното електричество.

Това явление се появява, когато тъканите се трият помежду си или със самата кожа, което предизвиква електростатичен заряд. И колкото по-сух е климатът или кожата, толкова по-склонна е дадена дреха да провежда статично електричество. Това обаче не означава, че всички тъкани са податливи на това.

Снимка 624984

Източник: iStock

Обикновено колкото по-лека е една материя и колкото повече изкуствени влакна съдържа, толкова по-вероятно е да предизвика статичен заряд. Дрехите, изработени от 100% памук, рядко се сблъсква с подобен проблем. Ацетатът, найлонът, полиестерът и изкуствената коприна са виновни за полепването. Именно заради това някои големи производители на конфекция започват да подшиват синтетичните рокли и панталони с подплата - така че никога да не изглеждат прилепнали по време на носене.

Но тъй като не всички дрехи са подплатени, е добре да сме наясно с няколко трика, които противодействат на статичното електричество и които винаги може да приложим, според Byrdie.

Снимка 624983

Източник: iStock

Може да звучи странно, но ако свалим дрехите си от металната закачалка (като тaзи, която получаваме от химическото чистене) и ги натъркаме с нея, има голяма вероятност да премахнем статичното полепване. Металът неутрализира електричеството, което преминава през тъканта.

Друг нестандартен начин е да използваме лак за коса. Достатъчно е да напръскаме малко количество на вътрешната страна на роклята или полата. Алкохолът в този вид козметика отслабва статичния заряд.

Трябва да бъдем и внимателни за това как сушим дрехите си. Въпреки че може да целим да са възможно най-сухи след изпиране, по-деликатно изсушаване със сигурност ще допринесе за намаляване на статичното електричество. Добре е да използваме и омекотител.

7 неща, които трябва да почистваме по-често през лятото

7 неща, които трябва да почистваме по-често през лятото

И топлото време има своите минуси

И последно - може да изглежда не особено удобно да намокрим дрехите си, за да намалим полепването, но е факт, че това помага, особено когато нямаме други алтернативи. Може да потъркаме влажна кърпа върху дрехите. А още по-добър вариант е да хидратираме добре предварително кожата си. Добавената влага създава бариера към дрехите и със сигурност неутрализира статичното електричество.