Памперсите със сигурност са едно от най-големите улеснения, от които родителите се възползват през последните 20 и повече години.

Pampers, Lumi, Logitech и бебешките пелени с Wi-Fi

Бебешките пелени - и с Wi-Fi, и с камера

Скоро всичко ще бъде свързано с мрежата

Просто защото смяната на всеки един става бързо и лесно, без да е нужно да перем и сушим стария - просто го изхвърляме. Големият проблем обаче е, че по този начин се генерира страшно много боклук.

Ако трябва да бъдем по-точни, на година се изхвърлят около 2 милиона тона памперси. Това са толкова много, че дори не можем да си го представим. И са трудни за рециклиране, защото суперабсорбиращите полимери са направени от силно абсорбиращия материал натриев полиакрилат, пише Interesting Engineering.

Снимка 596462

Източник: iStock

Да бъдат рециклирани и превърнати в нещо друго се случва след около 16 часа при 80 градуса по Целзий, киселините могат да прекъснат веригите на тези полимери, което позволява рециклирането. Заради сложността и високата цена на тази операция, памперсите не биват рециклирани много често.

Но учени от три института - Institute of Biological and Chemical Systems, Institute for Biological Interfaces и Institute for Chemical Technology and Polymer Chemistry, са открили много по-лесен и бърз начин за рециклирането на памперсите.

Снимка 639463

Източник: iStock

Та, въпросните учени са успели да разградят полимерите с помощта на UV светлина и вода. "Веригите, които свързват полимерите, се разкъсват от светлината. След това те са толкова разхлабени, че плуват във вода и се превръщат в течни влакна", казва Павел Левкин, който е професор в института по Биологични и Химични системи.

Памперси, срок на годност и имат ли тези продукти такъв

Имат ли памперсите срок на годност

Какво казват експертите

И целият този процес се оказва, че е около 200 пъти по-бърз от досега познатия. По този начин използваните памперси се трансформират в лепила и багрила. Макар за целите на изследването, публикувано в ACS Publications, да са използвани чисто нови памперси, учените твърдят, че не виждат пречка в това да извадят суперабсорбиращите вещества и от замърсени такива.