Повечето хора използват алуминиевото фолио при почти всяко готвене и вероятно са се замисляли дали е от значение коя страна да се поставя нагоре и коя надолу - матовата или лъскавата.

5 трика с алуминиево фолио - за какво да го използваме, освен за печене

5 трика с алуминиево фолио - за какво да го използваме, освен за печене

Пести време и пари

Всъщност между двете наистина има разлика, но тя едва ли е точно това, което предполагаме. Разликата реално е чисто и просто резултат от фабричното производство на алуминиевото фолио, а не защото двете страните имат различни свойства.

По време на производствения процес фолиото минава през фрезоване. За да стане достатъчно тънко, се наслагват два листа алуминий. Страната, която е в контакт с другия лист по време на фрезоването, в крайна сметка се получава матова, а другата остава лъскава.

Снимка 694845

Източник: iStock

Затова и няма значение коя страна поставяме нагоре и коя надолу, когато използваме алуминиевото фолио за готвене. На практика лъскавата отразява известно количество топлинно излъчване, но този ефект е толкова минимален, че не засяга начина, по който се готви храната. Получава се така, защото топлопроводимостта на алуминия не е свойство на неговата повърхност, а е характеристика на самия материал. Затова и двете страни на фолиото изпълняват една и съща функция.

В повечето случаи алуминиевото фолио е напълно безопасно за използване при готвене. То е и един от най-ефективните помощници в кухнята, особено при печене на фурна и скара. Практично е и за съхранение на храна, включително във фризер.

Полезно е все пак да знаем, че е добре да бъдем по-внимателни при употребата му конкретно с кисели или солени храни, например доматени сосове или маринати за месо на базата на оцет. Ако влезе в контакт с твърде много киселина или сол, малки количества алуминий могат да проникнат в храната.

Безопасно ли е да слагаме алуминиево фолио в съдомиялната машина

Безопасно ли е да слагаме алуминиево фолио в съдомиялната машина

И какви са ползите, ако го направим

Това се получава, защото киселините и солите могат да корозират алуминиевата повърхност. И въпреки че това количество се счита за минимално и безопасно, хората с проблеми с бъбреците е особено важно да внимават за алуминий, тъй като организмът им го отделя по-трудно, пише Eating Well.