Голяма част от летищата по света разполагат с обособени зони, които предлагат услугата да опаковаме куфара си с фолио. И на пръв поглед изглежда като да е полезно за пътниците. Все пак, едва ли има пътник, който да не държи на това да вземе багажа си при пристигане непокътнат. А вероятно всеки поне веднъж е чувал за неприятни инциденти, които са се случвали на летищата. И в този ред на мисли, може ли опаковането на куфара с фолио да го подсигури наистина или на практика няма смисъл?

Кога се чекираме за полет е от значение - ето защо

Кога се чекираме за полет е от значение - ето защо

И какво общо има разпределението на местата с момента на регистрация

Какви са основните причини пътниците да опаковат куфара си с фолио

Различни са причините, поради които пътниците може да предпочетат да опаковат куфара си с фолио на летището. Вероятно най-логичната е тази с цел да предпазят куфара от петна, зацапвания и драскотини.

Други пък смятат, че фолирането ще помогне да предпазят съдържанието на багажа си. Според тях по този начин куфарът е по-малко вероятно да бъде проверен от служители по сигурността или да се окажат жертва на кражба или дори по-лошо - на злонамерени лица, които да подхвърлят нещо уличаващо вътре.

От личния си опит пък пътешественици до дестинации като Австралия и Малдивите например, предпочитат да опаковат куфарите си с фолио, за да предпазят съдържанието им от химикалите в инсектицидите и дезинфектантите, с които се пръска в тези страни.

И на последно място, няма как да не споменем и пътниците, които фолират куфарите си заради повреден цип или някакъв друг дефект.

Разбира се, във всички тези съображения има някакви основания, предвид че подобни ситуации се случват ежедневно на летищата по света. Но какво всъщност се случва с чекирания багаж, след като го предадем на лентата и има ли значение дали е опакован във фолио?

Снимка 722656

Източник: iStock

Краткият отговор на втория въпрос е, че няма значение. Всички регистрирани куфари се третират по един и същи начин и подлежат на проверка, преди да бъдат натоварени в багажното на самолета. Обикновено те минават през скенер, за да се гарантира, че не съдържат експлозивни предмети или други опасни материали. Дори и да е фолиран един куфар, това не влияе на неговото сканиране, пише Travel and Leisure.

При необходимост, багажът може да се наложи да мине и физическа проверка от служител. В такъв случай куфарът се отваря и ако е опакован с фолио, то ще бъде срязано. Всякакъв вид заключващи механизми пък биват счупвани.

Проверката обикновено се осъществява на място с видеонаблюдение, така че да не се оставя възможност за евентуална кражба на вещи. След като багажът е проверен, служителят слага уведомителна бележка, с която информира пътника за извършената дейност и причината за разкъсаното фолио. Няма как да очакваме обаче, че ако се е наложила проверка, ще получим куфара си отново фолиран.

Неписаните правила на летището - ето 4 неща, които не бива да правим

Неписаните правила на летището - ето 4 неща, които не бива да правим

Според кабинния екипаж

От екологични съображения услугата за опаковане на куфарите с фолио има вероятност в скоро време да бъде премахната от някои летища. Но в случай че държим да предпазим багажа си, имаме и други варианти. Като например със заключващи механизми или калъф за куфар.