На всеки от нас се е случвало да се срещне човек, който да привлече вниманието му с нетипичната си външност. И ако това например е жена с окосмяване по лицето, със сигурност би ни направило впечатление, независимо дали става дума за отделни косми, малки мустачки или брада в истинския смисъл на думата.

Най-известната брадата жена в света

Най-известната брадата жена в света

Любопитната история на Барбара ван Бек

Вероятно дори бихме си задали въпроса дали това е нормално. Но колкото и да ни се струва странно, хора с подобни нетипични физически белези съществуват. И ако допреди години старателно са се опитвали да се прикриват, то в днешно време нещата значително са се променили. Защото живеем в съвремие, в което положителното приемането на тялото такова, каквото е, е до голяма степен насърчавано. За това помагат масовите кампаниите, както и отделни активисти.

Пример за това е британският инфлуенсър Харнаам Каур, пише Yaza Africa. 32-годишната жена с индийски произход често се включва в различни положителни за тялото кампании, особено насочени към жени, които, подобно на нея, имат брада.

Харнаам е дефилирала на някои от най-големите модни събития като Седмицата на модата в Лондон, представяна е в Teen Vogue и Vogue Japan - нарушавайки нелепите обществени стандарти за красота и доказвайки, че всички жени са красиви по свой собствен и уникален начин.

Преди няколко години е създадена и организацията Bearded Women Organisation, която има за цел да повиши осведомеността за жените с бради и да сложи край на стигмата и дискриминацията, пред които те са изправени.

Но каква всъщност е причината някои жените да имат брада? Разбира се, това е медицински проблем, най-често дължащ се на състояние, наречено хирзутизъм. Състоянието се характеризира с твърде високи нива на хормона тестостерон, което води до прекомерно окосмяване при жените в области, които са приоритет обикновено на мъжете - като лицето, гърдите и гърба.

Завишените нива на тестостерон могат да бъдат резултат от медицински състояния като синдром на поликистозните яйчници - на който се дължат около 85% от всички случаи на хирзутизъм, както и от нарушения на функцията на надбъбречните жлези. В редки случаи хирзутизмът може да бъде причинен от тумори, които произвеждат мъжки, хормони.

Прекомерното окосмяване може да е следствие и на генетичното заболяване хипертрихоза, водещо до необичаен растеж на косми по цялото тяло.

Според редица проучвания, хирзутизмът засяга между 5 и 10% от всички жени. И макар да се оказва сравнително често срещано явление, не всеки ден може да срещнем жена с брада, защото повечето от засегнатите предпочитат да премахнат космите по лицето си. А причина за това най-често е негативното отношение, емоционалният стрес и пониженото самочувствие.

А всъщност, жените с това медицинско състояние не трябва да се чувстват заклеймени. Те дори трябва да бъдат пример за това, че има различни хора по света и дори да научат по-младото поколение, че ако една жена има брада, не е нещо толкова страшно и неестествено.

И макар прекомерното окосмяване само по себе си да не нанася физическа вреда на тялото, добре е винаги да се направи консултация с лекар, за да се изключат състояния, които изискват задължително лечение.