Изоставянето на животни в Хърватия сега ще постави хората, които го правят там, където им е мястото, а именно зад решетките. Съгласно новото законодателство в Хърватия, лица които изоставят селскостопански животни, домашни любимци, диви животни в плен или всяко друго животно, за което са отговорни, ще бъдат изправени пред лишаване от свобода до една година. Ако изоставянето доведе до смърт на животно или включва изоставяне на няколко животни, извършителят може да бъде осъден на до две години затвор.
Това историческо решение, което може да спаси хиляди животи, бележи значителна победа за хуманното отношение към животните и е кулминацията на обширните усилия на организацията Animal Friends Croatia, която инициира петиция през 2021 г., настояваща изоставянето на животни да се третира като престъпление. Трябва да се отбележи, че 80% от населението е подкрепило тази кампания.
В Хърватия всяка година се изоставят над 10 000 животни, а жертвите на изоставяне не са само кучета и котки, но и животни като крави и овце, които хората придобиват за субсидии, само за да ги изоставят по-късно.
Източник: iStock
"Изключително сме благодарни на Министерството, че прие нашите предложения и по този начин направи историческа стъпка напред в защитата на животните в Хърватия, която ще има положително въздействие навсякъде по света. Нашата цел беше да включим разпоредби, които да имат превантивен ефект и сега е важно всички да действаме така, че да се прилагат на практика", посочват от асоциацията пред Total Croatia.
Увеличени са и наказанията за причиняване на ненужна болка или страдание на животни и за убийство или тежко малтретиране на животни. Преди това максималното наказание беше една година лишаване от свобода, а сега може да бъде до две години. В случаите, когато тези престъпления са извършени от алчност, извършителите могат да получат лишаване от свобода до три години.
Новият закон на Хърватия всъщност би трябвало да се приложи навсякъде, защото истината е, че статистиката в световен мащаб е доста стресираща.
Източник: iStock
Глобални изследвания нагледно показват колко (много) бездомни животни живеят на улицата, като процентът на бездомните домашни любимци рязко нараства в световен мащаб. Ново изследване от началото на 2024 г. разкрива точно колко бездомни животни живеят на улицата, като потресаващата статистика подчертава мащаба на глобалната бездомност на домашни любимци.
Изследването е ръководено от коалиция от експерти по хуманно отношение към животните. Групата има обща амбиция да сложи край на бездомността на домашни любимци.
The State of Pet Homelessness Project ни показва, че има приблизително 362 милиона бездомни домашни любимци и то само в 20 изследвани страни.
Източник: iStock
Констатациите сочат, че приблизително 35% от котките и кучетата живеят на улицата или в приюти. Около 143 милиона кучета и 203 милиона котки са по улиците, докато приблизително 12 милиона кучета и четири милиона котки са в приюти.
Проектът е най-голямото международно проучване от този вид и има за цел да разбере степента на бездомността на домашни любимци. Той също така разглежда факторите, допринасящи за проблема. Джефри Флокен, президент на Humane Society International, подчертава сложността с бездомните домашни любимци.
"Тези нови данни ще помогнат на организациите за хуманно отношение към животните, политиците, специалистите по домашни любимци, учените и изследователите да разберат по-добре мащаба и факторите, влияещи върху проблема, което от своя страна може да подкрепи най-въздействащите интервенции", смята Флокен.
Източник: iStock
Данните са събрани от над 900 източника, 30 000 обществени проучвания и 200 експертни интервюта, пише Animal Friendly Life. 20-те участващи държави са Австралия, Бразилия, Канада, Китай, Франция, Германия, Гърция, Индия, Индонезия, Япония, Литва, Мексико, Нова Зеландия, Филипините, Полша, Южна Африка, Турция, Тайланд, САЩ и Обединеното кралство.
Според изследването в световен мащаб около 15% от собствениците на домашни любимци обмислят да се откажат от домашния си любимец през следващите 12 месеца, поради редица фактори.
Макар България да не влиза в тази статистика, положението у нас никак не е розово също. По официални данни преброените безстопанствени кучета на територията на страната за 2022 г. са 35 020 броя, съобщиха в началото на 2023 г. от Министерски съвет. Да не споменаваме, че броят да бездомните котки е далеч по-голям.
Източник: iStock
Макар редица неправителствени организации да полагат огромни усилия в кастрация и намиране на домове на толкова много животни, очевидно за да се намали тази бройка, трябва да се прилагат по-сериозни наказания към безотговорниците, които продължават да изоставят животни по улиците и то с такава лекота, сякаш се отървават от излишен боклук.