Ежедневната разходка е изключително важна за всяко куче. Тя насърчава физическата му активност, умствената стимулация и социализацията. Същото обаче важи и за стопанина.
Но в XXI век, когато забързаното ежедневие повече от всякога ни принуждава да вършим по няколко неща едновременно, голяма част от собствениците на кучета не са фокусирани единствено върху своите домашни любимци, докато са навън с тях. Вместо това често са с телефона си в ръка, вторачени в неговия екран, наваксвайки с имейли, социални мрежи или вероятно просто слушайки музика.
Всички тези странични дейности, с които може би се занимаваме, докато разхождаме кучето, са разсейващи. Но ако не обръщаме внимание на домашния си любимец и на заобикалящата ни среда, лесно може да попаднем в опасна ситуация или да загубим връзката си с него.
Когато сме на разходка, безопасността трябва да е от първостепенно значение. Добре е да имаме предвид, че повечето кучета знаят точно какво искат да правят, когато са навън. Това може да включва изследването на околната среда и социализацията с други кучета.
Източник: iStock
В някои случаи обаче може да се стигне до нежелани конфликти, в които четирикракият ни любимец се оказва замесен. А тях със сигурност искаме да избегнем. Също така, когато сме разсеяни, е вероятно и да пропуснем, ако кучето ни погълне нещо, което не трябва.
Дори и погледът ни да е концентриран върху кучето, но слухът ни да е зает със слушането на музика или подкаст например, отново поставяме безопасността си в риск. Така може да пропуснем звука на приближаващ велосипедист или автомобил. Но ако всичките ни сетива са нащрек и сме съсредоточени върху домашния си любимец и случващото се около нас, бихме могли да предотвратим рисковани ситуации.
Не по-малко важно е времето по време на разходка с кучето ни да е пълноценно и заради връзката, която изграждаме с него. Тя влияе и върху нашето, и върху неговото психологическо, физиологично и физическо здраве.
Източник: iStock
Доказано е, че разхождането на четирикракия любимец намалява негативните емоции и повишава емоционалното ни здраве и удовлетворението от живота. Освен това времето, прекарано навън с него, дава и повече възможности за взаимодействие и свързване с нашето куче, което може да ни направи по-малко самотни и да повиши самочувствието, емпатията и саморегулацията ни.
Важно е също така да се вслушваме и да разбираме желанията и нуждите на домашния любимец в различни ситуации. Познаването на това какво то харесва и не харесва, както и характера му като цяло, допълнително укрепва връзката ни и това я прави още по-възнаграждаваща, пише HuffPost.