В последните седмици виждаме нагледно последствията от климатичните промени и глобалното затопляне, които оказват негативно влияние върху редица аспекти от живота ни. Като започнем от неудобствата на жегите и вреди за здравето, минем през пожарите и стигнем до едни тенденции, които може да не са толкова забележими, но са факт.

Селфита по кралски - как се снимаха монарсите на Олимпийските игри

Селфита по кралски - как се снимаха монарсите на Олимпийските игри

От Летисия и Фелипе до Фредерик и Мери

На 11 август бе закриването на Олимпийските игри в Париж и сега вече всички гледат към Лос Анджелис 2028. А междувременно се оказва, че още през следващото десетилетие (до 2050 г.) голяма част от градовете по света нямат да могат да бъдат домакини на най-големия спортен форум заради прекалено високи температури.

Според анализ на CNN на базата на данни от CarbonPlan, на повечето места прагът на безопасната топлина и влажност ще бъде надхвърлен, което се оказва сериозна пречка както пред олимпийците, така и за зрителите на състезанията. Причината е повишеният риск от топлинен удар и изтощение, които не само влияят негативно на представянето на спортистите, но могат да имат и сериозни здравословни последици, а в някои случаи дори да бъдат фатални.

Снимка 678592

Източник: iStock

Говори се и за понятието топлинен стрес, който е комбинация от топлина, влажност, скорост на вятъра, ъгъл на слънцето и облачна покривка. Според информацията на CarbonPlan, до 2050 г. топлинният стрес в почти всички градове в източната част на САЩ ще надхвърли границата от 27 градуса, след която експертите препоръчват отмяна на спортни събития. Така провеждането на летни Олимпийски игри в тези райони и поставило под сериозен риск участниците в тях. 

Щатите с висока влажност около Мексиканския залив, от Флорида до източната половина на Тексас, също биха били негодни за домакини. Така например игрите, проведени в Атланта през 1996 г., просто няма да са възможни през 2050 г. Към тези части на света се включва и голяма част от Източен Китай, включително Пекин и Шанхай, както и Хонконг, и голяма част от Югоизточна Азия.

По тази причина някои градове, които сега не са били център на внимание, ще станат много по-привлекателни в потенциалната си роля на домакини - като например тези в Северозападна Европа (като Лондон, Стокхолм и Осло) или тези на по-висока надморска височина в Южна Америка. Но някои средиземноморски градове може и да не успеят да отговорят на изискванията.

Снимка 678591

Източник: iStock

Поради тенденцията възможните за избор градове-домакини да намаляват, се чува и предложението провеждането на летните Олимпийски игри да бъде изместено за време, което да не съвпада с най-горещите периоди от годината - например през юни или септември. То не е ново и вече е прилагано на няколко пъти - като например игрите в Сидни през 2000 г., които се проведоха през септември и октомври.

Оказва се, че и почти половината от градовете, които вече са били домакини на спортния форум, скоро няма да имат възможност да бъдат пак след 2050 г. И причината отново са климатичните промени и това, че ще преминат над температурата от 27 градуса по мокър термометър. Сред тях са Атина, Рим, Атланта, Токио, Сеул и Барселона. Градове като Сидни, Бризбейн и Рио де Жанейро също ще могат да бъдат домакини само в по-хладните сезони.

Припомняме, че игрите в Токио, които се проведоха през 2021 г., защото бяха отложени заради ковид, бяха обявени за най-горещите в историята. По тази причина поне 1 на 100 спортисти са изпитали негативни последствия от горещините. Тъй като и прогнозите не бяха обнадеждаващи, организаторите преместиха голяма част от състезанията в близък планински район. И това също е практика, която може тепърва да се прилага все по-често.

След Олимпийските игри в Париж - ето коя страна спечели най-много медали

След Олимпийските игри в Париж - ето коя страна спечели най-много медали

Време е за равносметка

Следващите летни Олимпийски игри ще бъдат в Лос Анджелис, където климатът е умерен заради прохладния полъх от Тихия океан. През 2032 г. домакин ще бъде австралийския град Бризбейн, а събитието е насрочено за края на юли, когато там е доста по-хладно, отколкото в по-голямата част на света. Повече от 10 държави са изразили интерес към домакинството на летните Олимпийски игри през 2036 г., но вероятно кандидатурите на част от тях ще отпаднат заради климата им.