Повечето големи производители на автомобили вече развиват цели линии електрически модели коли. Възможно да се окаже обаче, че все още не сме готови да се разделим напълно с двигателите с вътрешно горене в близкото бъдеще.
Наскоро професор Ричард Херингтън, ръководител на отдел Земни науки в Природно-историческия музей във Великобритания, заедно с още няколко учени, публикуваха отворено писмо, в което се съобщава, че все още не можем да си позволим пълен преход към EV транспорт.
В писмото се съобщава, че, ако искаме да достигнем целта си от два милиарда електрически автомобили през следващите 15 години, ще трябва драстично да засилим добива на определени ресурси и производството на електроенергия.
Източник: iStock
Според учените, дори да заложим на най-ефективните методи на производство на батерии и части, светът ще трябва да започне да добива двойно повече мед, три пъти повече кобалт и 70% повече диспросий и неодим.
Дори добивите да бъдат увеличени още днес, ще са ни нужни не 15, а 30 години, за да извлечем достатъчно материали за създаването на два милиарда електроавтомобили.
Източник: iStock
В писмото също така се подчертава, че самото извличане на тези материали изисква огромни количества електричество. За извличането на един тон кобалт например са нужни около 8000kWh.
Всичко това означава само едно - в опита си да елиминираме СО2 емисиите от автомобили с ДВГ ще се наложи да замърсим и увредим планетата по цял куп други начини, които към момента не могат да бъдат поставени в рамките на числа и прогнози.