Последната година и половина определено обърна представите на всички ни. Пандемията ни накара да бъдем много по-внимателни и отговорни.

Кислородната вода, водородният пероксид и употребата като дезинфектант

Кислородната вода - безопасен дезинфектант

Как и къде да я използваме

Това, естествено, се отрази на навиците. Миенето на ръце по няколко пъти на ден стана задължително (не че и преди това не е било, но май не всички са го правили), както и дезинфекцирането. 

В момента едва ли има човек в метрото, който в чантата или джоба си да не държи дезинфектант, за да му е под ръка по всяко време. И ако опасностите по принцип са навън, то и представите за почистването в дома се промениха.

Или го правим по-често, или спиртът и дезинфекциращите препарати са неизменна част от него. От The Kitchn обаче ни обръщат внимание на митовете за дезинфекцирането, с които е добре да се запознаем.

Чистене и дезинфекция = едно и също

Може и да ни се струва логично, но чистенето и дезинфекцирането не са едно и също нещо. И това, че сме изчистили не означава, че сме и дезинфекцирали.

Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), чистенето се отнася за отстраняване на микроби, замърсявания и други примеси от повърхностите. То не убива микробите, а намалява техния брой и риска от разпространение на инфекция.

Снимка 542587

Източник: iStock

При дезинфекцирането се използват химикали, които унищожават микробите по повърхностите. И двата процеса са взаимносвързани. Не трябва да дезинфекцираме мръсни повърхности, защото ефектът няма да бъде желаният. Първо трябва да почистим и след това да се справим с микробите.

Дезинфектантите убиват микробите мигновено

Това не е точно така. Ако напръскаме холната маса например с дезинфектант или спирт, не означава, че микробите са отстранени на секундата. За целта е нужно повече време.

Снимка 510678

Източник: iStock

Най-добре е да прочетем упътването на продукта, който използваме, като при някои е необходимо да ги оставим поне 10 минути, за да подействат. Белината е точно такъв пример.

С повишено внимание

Когато използваме химически дезинфектанти, трябва да бъдем внимателни и отговорни. Отново трябва да се запознаем с описанието на продукта и да приложим не повече от необходимото количество.

Също така е добре да проветрим помещението, а често трябва да сложим и ръкавици, очила или маска.

Снимка 475771

Източник: iStock

Ясно е, че не бива да пием от тези продукти и че трябва да ги пазим далеч от деца, но също така е важно да не смесваме различните препарати. А след като сме дезинфекцирали, е добре веднага да измием ръцете си със сапун и вода, дори да сме носили ръкавици.

Дезинфекцирането означава трайна защита

Да, факт е, че можем да сме спокойни, че ако следваме инструкциите, то 99.9% от микробите ще са в историята, но...

Хладилникът, годността на храните, защо и как да го почистваме според експертите от CDC

Защо и как да поддържаме чист хладилника

Няколко ценни съвета от здравни експерти

Това не означава вечна защита, защото ако след това болен човек докосне повърхността или пък се изкашля, микробите отново идват на дневен ред, докато не повторим упражнението.