През месец май, жена от Алабама, САЩ дава живот на първото дете, родено от трансплантирана матка. При това и тя, и бебето са в отлично здраве.

Бебе в епруветка - учени създадоха синтетични ембриони без яйцеклетки и сперматозоиди

Ще се създават ли бебета, без да са нужни мъж и жена

Важно, но и притеснително постижение

Малъри, която от съображения за сигурност не споделя фамилията си, е родена без матка - състояние, известно като Синдром на Майер-Рокитански-Кюстер-Хаузер - и тя казва, че никога не е вярвала, че ще може да износи собствено дете.

Нейната сестрата ѝ служи като сурогатна майка за първото ѝ бебе, но не е в състояние да роди друго, поради здравословни причини.

Тогава Малъри открива програмата за трансплантация на матка към Университета на Алабама в Бирмингам, която е само една от четирите в САЩ и първата, отворена за пациенти извън клинични изпитания. Така тя получава матка от починал донор - и от трансплантацията до раждането на бебето минават едва 18 месеца.

Снимка 628130

Източник: iStock

Първото бебе от трансплантирана матка е родено през 2014 г. в Швеция. Първоначалните процедурите са се извършвали с донорски орган от живи роднини, но впоследствие се използват и такива от починали донори.

Това е голям пробив в света на репродуктивната медицина, според специалистите. И вероятно след тези единични случаи тепърва ще последват други.

Какво представлява всъщност трансплантацията на матка? Най-просто казано, това е процедура, чрез която донорска матка - от жив или починал донор - се имплантира по хирургичен път на жена. След "поставянето", жената трябва да приема лекарства за потискане на имунната система, за да се предотврати отхвърлянето на новия орган.

Снимка 628129

Източник: iStock

След извършване на инвитро оплождане, ембрионът се имплантира от 6 до 12 месеца след трансплантацията. И ако настъпи бременност, бебето се ражда чрез цезарово сечение между 37 и 39 седмица. След раждането, матката се отстранява.

Лекарите са единодушни, че подобна интервенция е обещаваща, но и все още е рядка. Тя остава трудна и предизвикателна операция - и е рискована, тъй като е свързана с увеличен риск от инфекции и усложнения при бременност.

Освен това реално би могла да помогне на доста ограничен брой жени, тъй като се оказва приложима към една много малка част от жените с медицински проблеми.

Луиз Купър - жената, която губи зъбите си заради прекомерно повръщане по време на бременност

Жената, която губи всичките си зъби заради бременността си

Кейт Мидълтън е страдала от същото състояние

И въпреки че е добре да има повече възможности в областта на фертилитета, надали това ще се превърне в рутинна процедура, пише Yahoo!Life. И все пак, това е още една крачка напред в преодоляването на предизвикателствата пред медицината.