Името на Чарлз Дарвин няма как да не свързваме преди всичко с теорията за еволюцията. Той е сред първите хора, които я популяризират и твърди, че всички живи същества с времето се променят, за да оцелеят в средата си. Една по-конкретна идея на Дарвин обаче все още озадачава учените.

Пингвините, еволюцията им и как от птици се превръщат в умели плувци

Еволюцията на пингвните - от летци в гмуркачи

Въпрос на оцеляване

Според нея птиците, които населяват места по-близки до Екватора, са и по-цветни.

Тази теория има и други привърженици и ето че сега изследователи от университета в Шефилд, Великобритания могат с доказателства да подкрепят истинността ѝ.

Според проучването им се оказва, че наистина - тропическите птици са с почти 30% по-пъстри в сравнение с тези, които живеят по-близо до полюсите.

Фокусът на наблюденията им са били множество видове, сред които и по-широко познатите ни врабчета и пойни птици. За целта на изследването учените са имали достъп до колекцията на Природонаучния музей в Тринг, Англия. Там се намират екземпляри от впечатляващите над 95% от живите видове птици в света.

И въпреки че така и все още не знаем каква е причината птиците по-близо до Евкатора да бъдат по-цветни, потвърждаването на тази теория е значимо постижение.

Климатичните промени, албатросите и как влияят на отношенията между двойките птици

Защо албатросите се "развеждат" все по-често

И ние имаме пръст в тази работа

Благодарение на него изследователите вярват, че отсега нататък по-лесно биха разбрали какви ще са последствията, ако видовете птици и местообитанията им не се запазят, пише BBC.