Метеоритни потоци, лунни и слънчеви затъмнения, както и не толкова интересните пълнолуния - 2023 г. е богата на астрономически събития. Но едно от тях, което ще наблюдаваме съвсем скоро, бие всички останали в Земята... фигуративно казано.

Вълча луна, Квадрантиди, Венера и Сатурн - астрономическите събития януари 2023 г.

5 неща, които да наблюдаваме в небето през януари

Начело с Вълчата луна

Една комета ще премине на 1 февруари край нашата планета - комета, която извърша обиколката си около Слънцето веднъж на 50 хиляди години. Това означава, че последно е била видима по време на горния палеолит, когато хората тепърва са се разпростирали из Азия и Европа, пишат Наука Offnews.

Кометата е C/2022 E3 (ZTF) и, както подсказва името й, е открита едва миналата година от учените в Zwicky Transient Facility - обсерватория в Калифорния. Първоначално е смятана за астероид.

Кометата, която някои наричат Зелената комета заради цвета на опашката й, ще премина на около 42 милиона километра от Земята, което означава, че е напълно безопасна. "Кометите са известни с непредвидимостта си, но ако тази продължи с яркостта, която наблюдаваме сега, ще можем лесно да я наблюдаваме", коментират в блога на НАСА.

Пак там ни съобщават, че можем още от днес можем да видим C/2022 E3 (ZTF) в безоблачно небе с помощта на любителски телескоп - само трябва да потърсим мистериозно зелено сияние.