Новата 2023 г. вече е тук и всеки от нас се надява тя да е по-добра от предишните доста бурни три години. Оставяме надеждите настрана обаче, защото според астролозите в момента сме в период на ретрограден Меркурий. Вместо това отправяме поглед към небето.

Ретрограден Меркурий през 2023 г. - колко пъти ще бъдем в него и как да го преживеем по-лесно

Ретрограден Меркурий през 2023 г. - колко пъти ще бъдем в него и как да го преживеем по-лесно

Изненадите на годината. започнаха

Какви ще са астрономическите събития, които ще ни радват през този януари? Започваме с първото пълнолуние на годината на 6 януари.

Пълният лунен диск обаче ще можем да видим още тази нощ, когато тоя ще е толкова ярък, че околните звезди изглеждат бледи. Въпреки това първата януарска Луна се нарича микролуна, защото се вижда по-малка от обичайното. Причината е, че се намира в една от най-далечните си точки от Земята.

Снимка 515674

Източник: iStock

Първото пълнолуние се нарича още Вълча луна, както вече добре знаем. Наименованието идва от преди векове, когато жителите на Европа и Северна Америка слушали виенето на вълците насред мразовития януари.

Вълча луна, първото пълнолуние за 2022 г. и кога го наблюдаваме

Днес е Вълча луна

Или първото пълнолуние за годината

Наред с пълнолунието е краят и на първия метеоритен поток за годината - Квадрантидите. Пикът им беше в нощите на 3 и 4 януари, в които и без това Луната светеше доста ярко, за да можем да наблюдаваме падащи звезди. Все пак шанс да видим някоя и да си намислим желание имаме до 16 януари.

Снимка 536977

Източник: iStock

Ярко през януари ще можем да наблюдаваме Меркурий. А на 22 януари Венера ще застане много близо до Сатурн малко след залез, което означава, че ще можем да виждаме двете планети добре с помощта на домашен телескоп, съобщават ни от Space.com.