Когато "небесата се отворят" в източната част на Напа, Калифорния, често във водата се отваря и тази впечатляваща дупка, която сякаш води към друго измерение.
Ако нивата на водата в изкуственото езеро Бариеса (и по-специално - в горната част на язовира Монтичело) са твърде високи, излишната вода се завихря и оформя огромна дупка, която сякаш е издълбана в повърхността на езерото. Местните я наричат Дупката на славата.
Дупката всъщност не е врата към ада, въпреки че водовъртежът със сигурност изглежда така. Това е преливник, построен от инженери през 50-те години на миналия век. Дупката е алтернатива на по-класически страничен улей, използван за контролиране на изтичането на вода от язовир или дига.
Източник: iStock
Монтичело обаче е разположен в изключително тясна пролука между скалите и страничен улей не би вършил никаква работа. Вместо това строителите решават да създадат една огромна отводнителна дупка. Точно като във всяка една вана. Разликата обаче е в дълбочината. Защото дупката на Монтичело е с дълбочината на 18-етажна сграда. Дренажният отвор е с ширина 22 метра и е дълъг 75 метра.
Източник: iStock
Структурата е известна като bell-mouth и много добре се римува с hell-mouth. Те са използвани за контролиране нивото на водата на няколко други язовира по света. Въпреки това, "Дупката на славата" в Напа е една от най-известните, тъй като е много зрелищна. По време на особено влажната 2017 г. стотици хора се събраха, за да се взират с отворена уста в зейналата бездна, според The New York Times.
Източник: iStock
През 2019 г., след още един обилен сезон на валежи, "Дупката на славата" отново започна да действа, този път привличайки хиляди любопитни зяпачи. Същата година беше заснето и как дупката засмуква един корморан. Според свидетели птицата дори оцелява.
"Дупката на славата" всъщност не представлява опасност за плуващите. Макар и да поглъща огромно количество течност със скорост 1360 кубически метра вода в секунда, няма достатъчно всмукателна сила, за да издърпа и погълне дори малка лодка.
Единственият смъртен случай, регистриран някога в дупката, е през 1997 г., когато жена доплува до циментовата конструкция. Тя успява да се вкопчи за ръба, задържайки се в продължение на 20 минути, но екипите идват твърде късно. Тялото й е открито няколко часа по-късно.
В наши дни "Дупката на славата" е добре защитена, така че никой случайно да не се нарани. Когато вали, туристите често се нареждат около загражденията, за да наблюдават дупката в действие, разказват от IFL Science.
През 50-те години на миналия век, когато инженерите построяват дупката, те смятат, че ще се използва само веднъж на всеки 50 години при екстремни ситуации. От началото на века обаче гигантската дупка вече е отваряна три пъти. Въпреки че е създадена като алтернатива за един малко вероятен сценарий, се превърна по-скоро в сезонна сензация - още едно напомняне, че климатът се променя драстично.