Да пътуваме в чужбина е едно, но да започнем нов живот там - съвсем друго. От Internations правят проучване сред близо 12 000 емигранти по целия свят, за да определят кои са 10-те страни, в които е най-лесно да започнем нов живот.
Internations, групата на емигрантската общност с 4.5 милиона членове в 420 града по света, класира местоположенията въз основа на това, което нарича Expat Essentials Index. Той взема предвид оценките на новодошлите по следните показатели:
- дигитални възможности (достъп до административни услуги онлайн)
- жилища (достъпност и лекота на намиране на жилище, по-специално за емигрантите)
- административни услуги (лесно откриване на банкова сметка или получаване на виза)
- език (възможност за придвижване, без да е необходимо да се учи нов език, или лекота на изучаване на местния)
Източник: iStock
Ето как изглежда и топ 10 на местата, които според емигрантите е най-лесно да се установим и да започнем от нулата.
- 10. Канада
- 9. Кения
- 8. Катар
- 7. Саудитска Арабия
- 6. Индонезия
- 5. Оман
- 4. Естония
- 3. Сингапур
- 2. Обединени арабски емирства
- 1. Бахрейн
За Бахрейн, малката островна държава, класирана на първо място, новодошлите казват, че е лесно да намерят жилище, да получат виза и достъп до държавни услуги онлайн, както и да се придвижват, без да говорят местния език.
Източник: iStock
Говорител на Internations споделя пред CNBC, че първите три места в списъка - Бахрейн, Обединени арабски емирства и Сингапур са добре известни като популярни дестинации за емигранти и поради това може да са се адаптирали, за да улеснят нещата за новопристигналите от чужбина. Те също така отбелязват, че английският е широко разпространен на тези места, което може да улесни чужденците да се справят с бюрократичните и административни задачи, когато се местят.
Много чужденци, които идват в Бахрейн, ОАЕ и Сингапур, идват от Индия и се местят заради причини, свързани с професионалния им път и обикновено работят за големи международни фирми или започват собствен бизнес. Тези емигранти в повечето случаи заемат позиции в сферата на финансите или банкирането.
Източник: iStock
Водещата държава в Северна Америка, Канада, също попада в топ 10, макар и на дъното. Новите жители там казват, че е лесно да се справят с местните власти, да отворят нова банкова сметка и да получат достъп до стабилна цифрова инфраструктура. Емигрантите обаче се оплакват, че е относително трудно да се намери достъпно жилище.
Междувременно в самото дъно на класацията от държави, в които емигрантите се борят да се установят, попадат Германия, Япония и Китай. Основните трудности там включват езиковата бариера и предизвикателна цифрова инфраструктура, казват от Internations.