Северната ни съседка Румъния може да ни даде много причини да я посетим, които далеч не се ограничават само с близкото географско разположение и това, че също има черноморско крайбрежие. Напоследък много хора избират именно нея заради все по-голямата възможност да срещнат един конкретен животински вид в дивата природа. А за други именно това е причина да не се разхождат много-много сред румънските гори.

Паркът за мечки Белица - отворен отново след зимния сън на обитателите си

Паркът за мечки Белица - отворен отново след зимния сън на обитателите си

Паркът приютява 15 мечоци

Оказва се, че именно в Румъния е най-голямата популация на диви кафяви мечки в Европа, като изключим Русия. Според данни на организации, става дума за около 13 хиляди животни, по-голямата част от които обитават труднодостъпни региони в горите в Карпатите. 

Кафяви мечки в европейските гори има от милиони години. Но с еволюцията на човешката цивилизациия техният брой постепенно, но непрекъснато намалява. След присъединяването на Румъния към Европейския съюз, тя започва да прилага все по-хуманни мерки за грижа към животните и се превръща в една от много малкото страни на континента, в които броят на дивите кафяви мечки продължава да расте.

Кафяви мечки в Карпатите

Източник: iStock

Кафяви мечки в Карпатите

Плюсовете

Наблюдението на големи животни не от вчера и днес е превърнато и в туристическа атракция. Но сега то е под различна форма и все повече туроператори предлагат на желаещите организирани пешеходки преходи, които включват "наблюдение на мечки" директно в горите, които обитават.

В Румъния се намира и най-големият резерват за диви мечки в света - "Либерти", разположен в южните Карпати в град Зърнести. Той също предлага възможност за разходки из десетките декари пасища и дъбови гори, в които мечтите живеят в защитена среда. По този начин се подпомага не само туризма в страната, но и малките, селски региони, които също така имат стимул да опазват природата и нейните обитатели, пише BBC.

Срещите с мечките са все по-чести

Източник: iStock

Срещите с мечките са все по-чести

Минусите

Разбира се, популацията на мечки има както своите положителни, така и отрицателни последствия. Докато някои си плащат за среща с тях, други въобще не изгарят от желание за нея, но подобни случаи стават все по-чести. Според румънското законодателство, мечките са защитен вид и тяхното убиване е престъпление.

Какво да правим, ако срещнем мечка

Какво да правим, ако срещнем мечка

Няколко важни съвета от експерти по мечешко поведение

Затова и призивите за умишлено намаляване на броя им, за да се избегнат инциденти с хора, е напълно неуместно. И всички са в търсене на златната среда, в която и човекът е доволен, и мечката е цяла. А междувременно природозащитници припомнят, че при среща с мечка не бива да сме шумни, да викаме и да пляскаме с ръце и да ѝ дадем време да се отдалечи. Така в повечето случаи всичко преминава без жертви.