Често големите градове и мегаполиси в света придобиват имена, различни от реалните им. Някои от тях са известни на всички ни - като например Голямата ябълка, зад чието наименование стои градът Ню Йорк. Или пък прозвището Вечният град, с което веднага свързваме Рим.
Но замисляли ли сме се откъде всъщност идват подобни алтернативи на имената? А си струва да го направим, защото не само, че наименованията на някои от тези градове звучат екстравагантно, но, оказва се и имат невероятна история зад себе си, пише Stars Insider.
Перлата на Дунава
Унгарската столица Будапеща е популярна с историческото си минало и красотата си. А в средата ѝ преминава река Дунав, която разделя града на две части - някогашните отделни селища Буда и Пеща.
Будапеща е известна и с някои други имена като Столицата на СПА центровете и термалните бани, заради множеството минерални извори, разположени на територията ѝ.
Градът на 72-те нации
Иранската столица Техеран е успявала да привлече хиляди имигранти през годините. При това от най-различни народности и племена - персийци, турци и мазандерани.
И така градът остава място, в което съжителстват най-различни етноси и до ден днешен.
Перлата на Адриатика
Разположен на брега на Далмация, и обърнат към Адриатическо море, хърватският град Дубровник е наистина изключително красива дестинация, която, който ѝ да я посети, няма да съжалява.
Градът дори е включен в списъка на ЮНЕСКО за историческо и културно световно наследство още 1979 г.
Изумрудения град
Сиатъл получава това наименование през 1982 г. след конкурс, проведен от световната организацията на туристическите бюра (Convention and Visitors Bureau).
Причина за името са вечнозелените гори, опасващи разположения в северозападната част на Тихия океан град, както и множеството градски паркове и градини.
Градът на тигрите
Ако кажем, че това прозвище се отнася за скандинавския, студен град Осло, логично е веднага да зададем въпроса: Тигри в Норвегия? Оказва се, обаче, колкото и нелогично да звучи, че е точно така.
Твърди се, че градът е наречен така за първи път от поета Bjørnstjerne Bjørnson през 1870 г., който е и първият норвежки нобелов лауреат. Той се позовава на тигър, правейки по този начин аналогия за това как градът е отстоявал на трудностите през годините.
Градът на стоте кули
Всеки, който е посещавал чешката столица Прага се е убедил, че тя наистина е изпълнена с великолепни исторически забележителности. Сред които и включително множество църкви и замъци. Които са характерни пък със своите издигнати нависоко кули.
Затова не е трудно да се досетим защо Прага е получила именно това прозвище.
Майката на света
Основан около 969 г. от н.е., Кайро е един от най-големите и важни градове в Африка. Дори не би било преувеличено, ако кажем, че е сред основните метрополиси в света изобщо.
Египетската столица е известна като Um al-Dunyа, което преведено от арабски означава буквано "майка на света".
Малкият Париж
Може и да звучи странно, но е факт, че Букурещ е сравняван често с известната френска столица. При това дотолкова, че Малкият Париж се превръща във второ име на столицата на Румъния.
Това, разбира се, се дължи на архитектурата на Букурещ.
Столицата на мира
Не е трудно да се досетим откъде Женева е получила второто си наименование. Швейцарският град е известен като център на международната дипломация.
В Женева се помещават редица организации, включително европейското седалище на Организацията на обединените нации, Червения кръст и ЮНЕСКО.
Градът на светлината
Всяка вечер столицата на френската столица е залята от хиляди светлини, които осветяват емблематични културни паметници като Айфеловата кула, Лувъра и Триумфалната арка.
Въпреки че прозвището на Париж всъщност идва от това, че той се превръща в център на образованието и прогреса на човешката мисъл през епохата на Просвещението.