Адам Кастильохо е вторият човек, излекуван от смятаната за нелечима болест на ХИВ, който реши да разкрие своята самоличност. Защо го прави ли? Иска да бъде "посланик на надеждата" за всички, които страдат от заболяването.
Досега Адам беше наричан Лондонският пациент, за да бъде запазена анонимността му. Миналата година Кастильохо бе обявен за излекуван - 18 месеца след спиране на антиретровирусната терапия и след трансплантация на костен мозък за лечение на рак на кръвта.
Мъжът е на 40 години и е бил диагностициран със СПИН през 2003 г. Девет години по-късно, през 2012 г., му е поставена още една тежка диагноза - лимфом на Ходжкин, и е бил подложен на лечение със стволови клетки.
Лекарите съзнателно избрали донор, който носи в клетките си мутация, предпазваща от заразяване с ХИВ. Това означава, че образуващите се от тях нови клетки също ще са резистентни на заболяването.
Първият излекуван човек е така нареченият Берлински пациент, чието истинско име е Тимъти Браун. Той е бил подложен на подобно лечение, но за разлика от Кастильохо, Браун е преминал и през лъчетерапия, а не само през химиотерапия.
В началото Кастильохо пожелал да остане анонимен, но сега разкрива самоличността си, за да вдъхне кураж на останалите. Но трансплантацията на стволови клетки далеч не е подходяща за всички пациенти с ХИВ, тъй като процедурата е много тежка и носи рискове.
Но въпреки това днес медицината напредва и страдащите от СПИН имат все по-нормален и дълъг живот, благодарение на новите лекарства.
Росица Ташкова е бакалавър по молекулярна биология и магистър по микробиология и микробиологичен контрол. Тя е редактор на най-голямото електронно списание за наука в България - Българска Наука, както и на портала medicina.nauka.bg. Вдъхновител е на изкуството Агар Арт и на първия конкурс в света за рисунка с микроорганизми.