Природата е могъща и величествена и в това сме се убеждавали безброи пъти. Природните бедствия пък регулярно ни напомнят всъщност колко малки и беззащитни сме пред нея.
Същото важи и за изригването на вулкани. Явление, което не се среща всеки ден, но когато се случи, всички говорят за него. В момента в Исландия е доста напечено, защото малкият крайбрежен град Гриндавик бе евакуиран заради опасност от изригването на вулкан.
Случващото се там, а и притеснителната активност на Етна в Италия, ни провокираха да се поразровим, за да разберем кои са някои от най-големите вулкани в световен мащаб.
5. Семеру
Класацията започва с вулкана, който се намира на индонезийския остров Ява. Той се издига на 3676 метра надморското равнище и изригна за последно в края на миналата година.
Източник: iStock
Тогава изригването му образува стълб в небето от пепел, достигащ височина от 15000 метра. Предното голямо изригва на вулкана се състоя през 2021 г., когато 51 души загинаха, пише CNBC. Семеру е познат и под името Махамеру и през последните 200 години изригва на няколко пъти.
Въпреки това, десетки хора продължават да живеят в иначе плодородните му склонове. Нещо, което се наблюдава при повечето от всички 129 активни вулкана в Индонезия.
4. Фуджи
Планината Фуджи се издига на 3776 метра надморско равнище и е най-високата планина в Япония. Освен това е и активен вулкан. Според National Geographic, името ѝ вероятно идва от местна дума, означаваща бог на огъня.
Източник: iStock
За местните вулканът е свещен и за него има много митове и легенди. Макар да е класифициран като активен вулкан, Фуджи за последно е изригвал по-сериозно през далечната 1707 г. Учените обаче смятат, че е въпрос на време той отново да изригне.
3. Попокатепетъл
Отиваме в Мексико, където вулканът с така сложното за нас име Попокатепетъл се издига на внушителните 5426 метра над морското равнище.
Източник: iStock
След като близо 70 години бива спокоен и нищо не се случва, през 1994 г. Попокатепетъл изригва. От тогава той е активен и малките изригвания са често срещани.
През 2019 г. той дори изригна цели 14 пъти в рамките на една нощ, припомнят от CNN. Само преди няколко месеца вулканът отново напомни за себе си, като отново изригна няколко десетки пъти за денонощие.
2. Килиманджаро
Източник: iStock
В подножието на върха остава едно от най-популярните за посещение от туристи места в Танзания. Неговата височина от 5895 метра го нарежда на второ място в класацията за най-големите вулкани в света. Освен това е най-високият връх на целия африкански континент.
Върховете му са заснежени, но учени предупреждават, че в близките 20 години снегът може да изчезне. Най-високият му връх се казва Ухуру и на суахили означава свобода. За щастие, вулканът не е изригвал от около 360 000 години, или поне така смятат учените.
1. Мауна Лоа
И така достигаме до абсолютния шампион при вулканите, когато стане дума за височина. Мауна Лоа е един от пет вулкана, които образуват Големия остров на Хаваите и се издига на 4169 метра над морското равнище.
Източник: iStock
За разлика от Килиманджаро, Мауна Лоа е доста активен, като за първи път изригва през 1843 г. Или поне тогава е първото му обстойно документиране. От тогава вулканът е изригвал цели 34 пъти, като последно го направи през ноември 2022 г.
Преди това не бе изригвал близо 40 години. За разлика от повечето вулкани, Мауна Лоа не изхвърля кой знае колко силно магма и пепел във въздуха, а самата магма се стича сравнително бавно по склоновете му. Въпреки това местното население е застрашено най-вече от опасните газове, които се освобождават при изригване.
анкета
Има ли връзка между активизирането на вулканите и промените в климата?
Да, и не се говори достатъчно за проблема 56.3%
Не, това с климата е някаква конспирация 19.4%
Чудя се как планетата още не се е взривила 15.5%
Не знам, но вече искам на Марс 8.7%
Извън топ пет остава най-големият активен вулкан в Европа - Етна (3350 метра), който изригна преди няколко дни. За сравнение ще кажем, че един от най-малките вулкани в света е Таал (311 метра) във Филипините.
shtimpo
на 20.11.2023 в 18:14:05 #1Еверест (8,848.86м) не е най-високата точка на планетата…?