С настъпването на по-студеното време все повече се задържаме вкъщи, а с това забелязваме и колко неща трябва да почистим. Една от постоянните задачи, от които няма отърване, е бърсането на прах. Има ли обаче по-лесни начини да се справим с нея?
Експерти по почистването, консултирали The Spruce, дават няколко полезни съвета.
Да махнем излишното
Колкото по-малко предмети имаме у дома, по толкова по-малко неща ще се задържа прах. Когато се задръстим с нови и нови неща в интериора или пък трупаме безразборно, няма как да се учудваме на натрупалия се слой. Затова трябва да се освободим от всичко излишно, особено ако става дума за текстил, който генерира допълнително прах.
Източник: iStock
Редовно почистване
Колкото и да е досадно, трябва редовно да забърсваме прахта. Ако я оставим да се трупа, тя привлича още повече след себе си. Почистването поне веднъж седмично с прахосмукачка с HEPA филтър и забърсването на прахта е ключово.
Смяна на филтрите на климатика и/или камината
Тази стъпка е важна, ако не искаме да дишаме фини прахови частици у дома. Препоръката е да сменяме филтрите на половин година. Но ако страдаме от алергии или имаме домашни любимци, периодът се скъсява на два месеца.
Източник: iStock
Още от прага
Ако искаме да държим прахуляка далеч от дома, трябва да започнем още от вратата. Поставянето на изтривалка пред вратата и стриктното правило никой да не влиза с обувки са решаващи за това да не внасяме мръсотия отвън. По-малко килими и мокети също ограничават генерирането на прах.
Източник: iStock
Почистване на домашните любимци
Сладки и пухкави, те са един от виновниците за допълнителните валма прах у дома. Препоръчително е да ги решим редовно, като по възможност това се случва извън жилището ни, както и често да перем леглото им.