Опадалите златисти, червеникави и кафяви листа в слънчев есенен ден са достатъчно красива гледка. Когато обаче видим и натрупана купчина с тях, ни обзема желание да скочим да се позабавляваме в нея дори и да не сме деца.

Ползите от това да оставим падналите листа в градината

Ползите от това да оставим падналите листа в градината

Има редица ползи от това да оставим листата на мира

Не винаги обаче подобно забавление е безопасно. В натрупаните листа могат да се крият много гадинки - различни видове насекоми, охлюви и дори змии. Влагата и гниенето в купчините пък предполагат наличието на мухъл и алергени.

Какви насекоми може да пълзят под листата

Мравки, стоножки и различни видове хлебарки намират прикритие под купчините. Някои от жилещите насекоми като осите също могат да ги използват за дом, в който да се хибернират за зимата. Най-опасни за нас и домашните ни любимци обаче са кърлежите, които все още са активни в топлите есенни дни, а натрупаните листа им осигуряват влага и прикритие.

Снимка 686711

Източник: iStock

Да се притесняваме ли за алергени

Ако страдаме от сенна хрема или алергия към различни видове цветя, играта в купчините не е за нас. Опадалите листа съхраняват от алергените в себе си и могат да усилят симптомите на астма, сенна хрема, както и да причинят дерматит.

Ами мухъла?

Спорите на мухъла направо процъфтяват в гниещите есенни листа, които попиват влагата от дъждовете. Да разбутваме купчината или дори да ги събираме с гребло разпръсква спорите, които могат да причинят алергична реакция. Най-често срещаните спори в разлагащите се листа са алтернария и кладоспориум - силни аероалергени, които влияят негативно на хората с астма.

Снимка 686710

Източник: iStock

В крайна сметка да позволяваме ли на децата и кучетата да си играят в пъстрите купчини листа? Ако знаем, че детето ни не страда от алергия, облечено е с дрехи с дълъг ръкав и е с гумени ботуши, няма проблем. Важното е след играта да го проверим за кърлежи, пишат Yahoo Life. Същото важи и за кучетата.