Планетата ни има доста проблеми, които, за съжаление, не се изчерпват с глобалното затопляне и замърсяването. Има и много животински видове, които са на ръба на изчезването.
Тасманийският дявол е сред тези видове, които се срещат все по-рядко в естествения си хабитат. Но за това е отговорна не човешката дейност, а лицевите тумори, които са много често срещани сред тези животни.
Те се разпространяват изключително лесно сред екземплярите чрез ухапване и в почти всеки случай изходът е фатален. В статия в списание Science обаче се казва, че е достигнато до едно много интересно откритие.
Източник: EPA/БГНЕС
А именно, че разпространението на тези тумори е намаляло или поне е забавило ход, което може да спаси вида от изчезване. Но не защото заболяването се е променило по някакъв начин, а защото самият дявол има заслуга.
Още преди няколко години изследване на университета в Тасмания, водено от еколога доктор Родриго Хамеде, показа, че тасманийските дяволи са развили силен имунен отговор срещу заболяването.
Източник: GettyImages
Новите статистики на забавянето на разпространение пък дават надежда на учените, че видът ще оцелее, въпреки мрачните прогнози, че го грози почти сигурно изчезване, пише The Guardian.
Лицевият тумор, който е основен враг на тасманийския дявол, все още е фатален в повечето регистрирани случаи, но се наблюдава намаляване на разпространението му. Според учените е много възможно видът да толерира или дори да устои на заболяването в бъдеще, което е удивителен еволюционен отговор.